Satılık Spitz

un_chien_spitz_allemand

Finlandiya’nın ulusal ünlü bir köpeğidir. Genel görünüm yapısı ile tilkiye benzemekte olan bir köpektir ve hala da anavatanında popüler olan usta olan bir av köpeği olmaktadır. Genellikle kuş avında ve küçük av hayvanlarında kullanılmakta olan bu köpek havlayarak size işaret verir ve avcıyı avlanmış olan ava karşı yönlendirme görevi yapar. Burun yapısı daralarak sivrileşmektedir, kulakları diktir, kalın ve çift katlı bir kürk yapısı vardır ve kuyruğu kıvrıktır. Tam bir kuzeyli görüntüsü vardır. En önemli olan karakteristik özelliği ise kare görünüme sahip olan simetrik ve dengeli bir vücut yapısına sahip olmasıdır, Parlak kızıl – altın renklerine sahip bir kürk yapısı vardır. Dudakları ve burnu siyah renktedir, gözleri badem gibidir ve koyu renk gözlere sahiptir. Bu köpeğin yavruları koyu renkli olarak doğarlar, daha sonralarda ise kızılımsı olan rengini kazanırlar.

Bu köpekler cana yakın, zeki, enerjik ve cesur olan bir ırktır. Oyuncu bir karakter yapısına sahiptirler. Bu köpekler insanlar ile iletişimde olmaktan ve insanların dikkatlerini çekmekten bir hayli hoşlanırlar. İtaat eğitimde biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu köpeklerin koruyuculuk içgüdüleri yüksektir. Bu köpekler her yaştan insan ile özelliklede çocuklar ve yaşlılar ile oldukça iyi anlaşmaktadırlar. Bazı durumlarda yabancılara karşı çekingen bir tavır sergileyebilmektedirler. Bu köpekler genellikle diğer hayvanlar ile de oldukça iyi anlaşmaktadırlar. Bu köpekler geç olgunlaşırlar. Bu köpekler 4 yaşlarına geldiğinde erginliğe ulaşırlar. Bu köpekler anlayış, sabır ve kararlılık gerektiren bir ırktır. Bu köpekler bekçilik iç güdüsüne sahip değildirler.

Gelen yabancılar için haber verebilirler, ama daha fazlası bu ırktan beklenmemelidir. Bu köpekler Finlandiya’ da “havlayan kuş köpeği” olarak adlandırılmaktadır. Böyle adlandırılmalarının sebebi ise dakikada 160 kez havlayabilir yapılarının olmasıdır. Bu köpekler özellikle de ev dışında kaldıkları zamanlarda her an ve her şeye havlama eğilimi çok olan köpek ırkıdır. Bu köpeklere yeterli egzersiz yapıldığı sürece apartman dairesinde bile kalabilirler. Apartmanda bile bakılabilir. Bu köpekler ev içinde aşırı hareketli olmayan ırktır. Bu ırk köpeği oldukça iyi bir spor partneridir.

Satılık Spitz

Satılık Spitz

Bu Spitzlerin kürkü kendi kendini temizleme özelliğinde bulunmaktadır. Köpeğinizin ölü tüylerinden arınması için düzenli olarak tarayabilirsiniz ve fırçalayabilirsiniz bunlar yeterli olacaktır. Bu ırkın kürkünde köpekler has olan koku bulunmamaktadır. Bu ırkın köpekleri mevsimsel olarak yoğun bir tüy dökülmesi yaşamaktadırlar.

Yaklaşık olarak 2000 sene öncesinde Rusya’nın merkezinde bulunmakta olan Volga Nehri bölgelerinde avcı kabileleri tarafından günümüzde ise Finlandiya olarak bilinmekte olan bölgeye getirilmiştirler. Finlandiya’ da ulusal bir köpek olarak kabul edilmekte olan bu ırk şarkılarda ve marşlarda bile bulunmaktadır. Bu köpek ırkı İskandinav ülkelerinde çok popüler ırktır. Bu ırk genellikle Finlandiya’nın dışında ev köpeği olarak bakılmaktadırlar.

Bu ırkta erkek köpeğin boyu 38 ya da 51 cm arası, dişilerde de 38 ya da 51 cm arasındadır boyları. Erkek köpekte kilo 14 ya da 16 kg, dişilerde de 14- 16 kg arasında değişim göstermektedir. Bu köpeklerin tüy uzunlukları orta uzunluğuna sahiptir. Tüy yapıları düz, çift tabakalı, gür, yünlü ve yumuşak yapıya sahiptir. Fırçalanma ihtiyaçlar haftada bir kaç kez olabilir. Tiraj ihtiyaçları bulunmamaktadır. Geçtiği zaman yıkanabilirler. Bu ırkın kişilik özellikleri dominant, cesur, cana yakın, enerjik ve Zeki olmalarıdır. Avcılık ve iz sürümünde yeteneklidirler. Yaşadıkları iklim soğuk iklimdir. Bu köpeklerin ortalama olarak yaşam süreleri 12 ya da 15 yıl olarak değişiklik göstermektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  • Ramazan Süslen
    5 yıl önce

    İyi günler volpino cinsi köpeğimle eşleşecek aynı cinste erkek köpek arıyorum

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Satılık Spitz