Shar Pei Satılık Yavru

642_1

Shar Pei kökeni meçhul olan tam olarak bilinmeyen bir köpek türüdür. Kısa tüylü bir cinstir. Kısa tüylüdür ama oldukça sık ve fazla tüy dökmektedir. Orta ırk bir köpektir. Yüksekliği erkeklerde 46- 51 cm arasındadır. Dişilerde de aynı şekilde 46- 51 cm arasındadır. Kiloları ise erkeklerde 18- 25 kg arasında olup aynı oran dişileri içinde geçerli olmaktadır. Yani erkek ile dişi arasında yükseklik ve kilo açısından bir fark bulunmamaktadır. Renk olarak tüm renklerde olabilir. Ama genellikle açık kahve, koyu kahve, siyah veya krem renginde olmaktadır. Avcı ve bekçi köpeği olarak kullanılan bu türün oldukça agresif bir yapısı vardır. Böbrek problemleri, Deri hastalıkları, Diz kapağı çıkığı, Alerjiler ve Entropion bu cinste çok sık görünen hastalıklardandır. Aşırı salyalı bir türdür. Sadece Shar Pei olarak anılmazlar. Daha çeşitli isimleri vardır. Bu isimlerden bazıları ; Chinese Fighting Dog, Chinese Shar- Pei’dir. Mavi siyah dilleri bulunmaktadır. Geniş yanaklarından dolayı iri bir başı vardır. Bu cinslerde en çok göze çarpan olaylardan birisi ise yavru Shar Pei’lerin yetişkin Shar Pei’lere oranla daha fazla kırışıklığı olmasıdır. Yani büyüdükçe kırışıklıkları da yok olmaya başlar. Peki bu türün nasıl bir karakteri vardır?

Shar Pei Satılık Yavru

Sahibine oldukça sadık bir köpektir. Bunun yanında aşırı zeki bir türdür. Sahibine çok sadık olmasına rağmen kendisine yöneltilen komutları körü körüne hemen yerine getirmez. Çok aktif ve cesurdur. Dominant olduğu gerçeği var tabi ki de bunlara ek olarak. Ailesini çok sever, dostça yaklaşır ve sadakatli davranır. Fakat dışarıya karşı aynı duyguları beslemez. Yani yabancıları pek sevdiği söylenemez. Çocukları sevip sevmemeleri henüz yavruyken sizin davranışlarınıza bağlıdır. Yani eğer henüz yavruyken çocuklarla tanıştırır, çocuklar ile sosyalleştirirseniz çocuklara karşıda oldukça dostane yaklaşırlar. Somurtkan bir yüzü olması sizi yanıltmasın. Görünüşünün aksine son derece iyi huylu, sakin ve sadakatli bir köpek türüdür. Bunların yanında son derece inatçıdır. Ama mükemmel bir dost ve koruyucu bir köpektir. Çoğu köpeğin aksine sudan nefret ederler. Çok hızlı bir büyüme süreci geçirirler. Bu türün yavruları hızlı büyüdüğünden dolayı dikkatli, özenli ve titiz beslenmelidir. Oldukça temiz olduklarını da dipnot olarak eklemek isterim. Peki Shar Pei Satılık Yavru buldunuz ve satın alıp beslemek istediniz diyelim. Eğitimi nasıl verilmelidir? Eğitirken hangi hususlara dikkat etmeliyiz?

Shar Pei Satılık Yavru

Eğitimi;

  Shar Pei yavrusunun eğitimi oldukça zordur. Oldukça disiplinli ama yumuşak davranmalısınız. O çizgiyi son derece iyi ayarlamalısınız. Liderliğinizi ona kabullendirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sizi ikinci plana atar ve herhangi bir direktif yada komutunuzu söylediğinizle kalırsınız. Oldukça inatçı olduğundan dolayı eğitim sürecinde bu tür problemler ile karşılaşmaktasınız. Sadece siz değil diğer aileden kişilerinde liderliğini kanıtlaması gerekmektedir. Çünkü liderliğini kabullenmediği kimseden direktif almazlar.

Peki Shar Pei yaşam alanı hakkında bir sınırlama var mıdır?

Yaşam Alanı ;

Egzersiz konusunda bu tür köpeklerde çok hassastır. Ama eğer evinizde yeterli egzersiz alanı varsa apartman dairesinin bir salonunda bile yaşayabilir. Ancak tabi ki imkan varsa bahçede yaşaması onun için çok daha iyi olacaktır. Serin ortamları severler. Sıcaktan pek hoşlanmazlar. Çevresinde istediğinde içebileceği serin su bulundurunuz. Genelde bol bol su içerler.

Bakımı hakkında da biraz bilgi sahibi olalım isterseniz.

Bakımı ;

Shar Pei türü köpekler sık sık taranmalıdır. İmkanınız olduğu müddetçe elinizden geldiğince taramaya çalışın. Fakat kendinizi fazla kasmayın. Haftada 2 yada 3 taramada yeterli olacaktır. Alt kürkü bulunmaz. Yıl içerisinde belirli oranda tüy dökerler. Gerektiğini hissettiğiniz sürece yıkamanızda bir sakınca yoktur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Shar Pei Satılık Yavru