Setter Köpek Eğitimi

kopeks8

Setter cinsi köpekler ilk olarak 1500’lü yıllarda Fıransa’da görülmüş bir köpek cinsidir. Ardından 1800’lü yıllarda Büyük Britanya’ya getirilmiştir. Burada bulunan ve çok profesyonel bir köpek yetirici olan Edward Lawerack tarafından geliştirilmiştir. Bu cins köpeklerin şuan sahip olduğu bu karakter o zamanlardan bu eğitimci tarafından kazandırılmıştır. Bu cins köpekler oldukça hareketlidir ve refleksleri çok gelişmiştir. Hatta bir dönem avcılıkta kullanılmış bir köpek cinsidir. Reflekslerinin de o dönemde geliştiği düşünülmektedir. Setter Köpek Eğitimi oldukça kolaydır. Çünkü Setterler oldukça disiplinli bir köpek cinsidir. Sadece biraz sabır, ,kan ve ödüllendirme yolu ile onu kısa sürede eğitebilirsiniz. Setterler avcı olarak kullanıldığı dönemlerde avlarını gördükleri zaman yarı oturur poziyona geçerler ve vereceğiniz komutlarla çok hızlı bir şekilde avlarını yakalamaya koşarlar. İlk çıktığı dönemlerde İngiliz Setter olarak bilinen bir köpek cinsidir.

Setter Köpek Eğitimi köpek henüz yavruyken başlanması gerekmektedir. Önerilen eğitim yaşı ise köpek 6 – 7 aylıkken başlanmasıdır. Eğer Sertifikalı bir köpek eğitmeninden yardım alırsanız da köpeğiniz kısa sürede eğitimini tamamlamış olur temel itaat emirlerini yerine getiriyor konumda olacaktır. Avcı olarak kullanıldığından anlaşılacağı gibi koku alma duyuları da çok gelişmiştir. Her türlü hava şartlarında koku alabilir ve çok dayanıklı bir köpektir. Yaz sıcaklarından da kolay kolay etkilenmezler. Çok hızlıdır ve çok cesurdurlar. Sahibi ile uyum içinde olması da onun eğitim sürecini hızlandırmaktadır.

Setter Köpek Eğitimi

Setterlerin genellikle kürkleri benekli olmaktadır. Çok naif ve zayıf görünen bir köpek olsada Setterler çok güçlüdür. Çok hızlı koşabilirler. Genellikle rengi ise kafası siyah olur ve kürkü de benekli beyazdır. Çok uyumlu arkadaş canlısı ve iyi huyları olan köpeklerdir. Evinizde eğer çocuk varsa onla çok iyi anlaşır. Evde oldukça sakin bir yapısı vardır. Fakat dışarıda çok hareketlidir. Günlük en az 1 saat ya da 1 buçuk saat yürüyüş yaptırmanız gerekmektedir. Setter Köpek Eğitimi ne kadar kolay olsa da tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Bunu engellemenin tek yolu ise küçük yaşta, köpeğin kötü huyları tam oturmadan doğru eğitimi vermenizdir. Fakat eğitiminde cezaya yönelik metotlar kullanmamanız gerekir. Verdiğiniz emiri uygulamadığı takdirde ödül vermeyin, köpek ödül alamadığı zaman hareketin doğrusunu yapıp ödül alacaktır. Böylece ödül almak için verdiğiniz emirleri uygulayacaktır. Çok fazla havlayan bir cinstir. Bu nedenle erken yaşta bunun da eğitimi verilmesi gerekmektedir.

Setter Köpek Eğitimi

Setter cinsi köpeklerde bazı sağlık sorunları görülebilir. Bunun sebebi ise çok hareketli bir ırk olmasıdır. Genellikle kalça çıkığı görülür. Bazı deri hastalıkları da gerekli vitaminleri almadığı takdirde görülmüştür. Tüyleri biraz uzun olduğundan taranması gerekmektedir. Aksi takdirde tüyleri karışıp düğüm olabilir. Orta derecede tüy döktüğü bilinmektedir. Ve tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması gerekmektedir. Bunların dışında da bir bakım zorluğu yoktur.

Setter Köpek Eğitimi biraz sabır istese de çok gerekli olan bir eğitimdir. Eğitilmedikleri takdirde, eğer apartmanda yaşıyorsanız sürekli havlayarak komşuları rahatsız edebilir. Ayrıca apartman hayatı ona pek uygun bir hayat değildir. Setter cinsi köpekler çok hareketli bir cins olduğu için bahçeli evler onlar için daha uygun olacaktır. Bu şekilde onları daha kolay kontrol edebilirsiniz. Boyut olarak setter cinsi köpekler erkelerde 61 – 66 cm olabilir. Dişilerde ise bu uzunluk 58 – 64 cmdir. Ağırlık ise erkeklerde 27 – 29 kg, dişilerde ise 23 – 25 kgdir. Ortalama yaşam ömrü 10 – 14 yıl arasında değişen bu köpek cinsi kuş avlama konusunda oldukça iyidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Setter Köpek Eğitimi