Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı?

köpek eğitimi

Köpek eğitimi oldukça geniş bir konuyu kapsar. Köpekleri eğitmeden önce sahiplerin eğitilmesi gerekir. Köpeklerine nasıl davranacağını bilmeyen kimse köpek eğitimini de gerçekleştiremez. Köpek eğitiminde yapılan hatalardan biri de her köpeğin eğitilebilir olduğunun düşünülmemesidir. Eğitim denilince daha çok özel ırka sahip köpekler akla gelir. Oysa sokak köpeklerini de eğitmek mümkündür. Sokak köpeği eğitmeni var mı sorununun nedeni de yalnızca özel ırklı köpeklerin eğitilebilir olduğuna inanılmasıdır. Sokak köpeği eğitimi konusunda önemli konulardan bir de şefkat duygusudur. Bilindiği gibi sokak köpekleri özel bir ırka sahip değildir. Fakat sokak köpekleri pek çok köpeğe göre eğitimi daha kolay anlayabilecek kadar akıllı köpeklerdir.

Sokak köpekleri sahiplerine düşkün canlılar olduğundan dolayı onların vermiş olduğu komutu daha çabuk dinleyecektir. Bu da köpeklerin daha hızlı ve daha kolay eğitilmesine katkıda bulunacaktır. Köpek eğitiminde önemli olan konulardan biri de köpeklerin yaş aralığıdır. Köpekler ne kadar küçük ise eğitime o kadar kolay alışırlar. Fakat köpekler tuvalet eğitimini almadan diğer eğitimleri de alamazlar. Bu nedenle öncelikle köpeklerin 3 aylıktan itibaren eğitilmeye başlanması önemlidir. Köpekler için tuvalet eğitimi çok küçük yaşlarda başlamalıdır. Bu süreç ne kadar erken olur ise o kadar etkili sonuçlar alınması mümkündür. Köpek eğitiminde köpek eğiticileri de önemlidir. Bu nedenle köpekler ile yakından ilgilenen ve köpek ırkı ayırt etmeyen eğitimciler ile görüşmek önemlidir.

Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı

Sokak Köpeğini Eğitmek

Sokak köpeğini eğitmek için temel komutlar önemlidir. Bilindiği gibi her köpek ırkı için ayı eğitimi vermek yanlış bir uygulama olacaktır. Bu nedenle köpeklere eğitim verilirken köpeğin ırkını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Köpek eğitiminde temel itaat komutları tüm köpekler için uygun olan eğitimler arasında yer alır. Bunun yanı sıra özel köpek ırkları için koruma gibi farklı eğitimler de verilebiliyor. Köpekler eğitilirken pozitif yöntemleri uygulamak önemlidir. Köpek eğitiminde yapılan en büyük hatalardan biri de köpeklere şiddet yolu ile eğitim vermektir. Özellikle köpeklerden yapmasını istemediğiniz bir davranışı bırakılmak isteniyor ise bu durumun şiddet içerikleri ile değil ceza yöntemi ile bıraktırılması gerekiyor. Fakat kimi zaman bilinçsiz köpek sahipleri ceza ve şiddeti aynı anlamda kullandığından dolayı köpeklerin daha çok zarar görmesine neden oluyor.

Köpek eğitiminde köpeklerin mutlu olabilmesi önemlidir. Bu nedenle köpek eğitimi veren kişilerin bunu oyun havası içerisinde gerçekleştirmesi gerekir. Köpekler oyun oynadıklarını düşünerek eğitildiğinde eğitime çok daha kısa süre içerisinde cevap verecektir. Köpek eğitiminin yapıldığı mekanlar da önemlidir. Köpekler kapalı ve baskının olduğu bir yerde eğitilmemelidir. Bu nedenle köpek eğitiminde önemli olan köpeklerin özgürce hareket edebilecekleri geniş arazilerde eğitimin gerçekleşmesidir. Köpek eğitiminde ödül kullanmak önemlidir. Ödüllendirilen köpekler eğitimin farkına varıp sahiplerinin istedikleri davranışı sergileme özelliği gösterecektir. Köpek eğitiminde önemli olan köpek sahipleri ve eğitimcilerin köpeklerin dilinden anlıyor olabilmesidir.

Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı?

Köpeklerin en iyi eğitildiği yerlerden biri de köpek eğitim merkezleridir. Fakat köpekler eğitim merkezlerine teslim edilmeden önce köpek eğitim merkezleri hakkında araştırma yapmak ve köpeğinizi emanet edeceğiniz mekanı önceden görmek önemlidir. Eğer köpeklerinizi köpek eğitim merkezlerinde bir kaç aylığına emanet etmek isterseniz bu durumda eğitimin yapıldığı alanın temizlik koşullarına uygun olup olmadığını da incelemeniz gerekir. Köpek eğitim merkezleri özellikle sokak köpeklerinin eğitime daha iyi adapte olmasını sağlar. Evcil köpeklere kıyasla sokak köpeklerini eğitmek daha zor olacağından dolayı öncelikle köpeklerin eğiticilere alışma süresini beklemek önemlidir. Köpek eğitiminde köpeklerin eğitime hazır olması önemlidir.

Sıradaki içerik:

Sokak Köpeği Eğitmeni Var Mı?