KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ

images (5)

Köpekler sosyal hayatımızda en çok yararlandığımız hayvan türleridir. Bu nedenle köpek eğitimi de son derece önem teşkil eden bir konudur. KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ? sorusu mutlaka her köpek sahibini düşünmesi gereken bi sorudur. Bir köpekten maksimum düzeyde yarlanabilmemiz için köpeğin iyi bir eğitim alması şarttır. Köpeklerin eğitilmesi köpeğin türüne, familyasına, kapasitesine göre  farklılar göstermektedir. Köpeğin iyi bir eğitim almasının nedenlerinin başında köpeğin daha çok itaatkar olması, reflekslerinin geliştirilmesi, çevresinde gelişen olaylara karşı daha makul tepkiler göstermesini sağlamaktır.

Köpek Eğitiminde Dikkat Edilecekler

Köpeğimizin eğitimini bizler üstlenebiliriz ya da bunun için kurulmuş olan pozitif köpek eğitim okullarından faydalanabiliriz.  Şayet köpeğimizin eğitimine gerekli önemi vermez isek köpekte bir takım davranış bozuklukları ortaya çıkacaktır. Bu durumda köpek ile aramızdaki ilişki hiçbir zaman optimum seviyesinde olmayacaktır. Köpeğin eğitiminin erken başlanması son derece önemli bir durumdur. Bir köpeğin en uygun eğitilebileceği dönem doğumdan hemen sonraki ilk 1 senelik dönemdir. Köpeğin yaşı ilerledikçe aldığı komutları uygulamakta zorluklar yaşayacağı için bu durumda köpeği eğitmek de bayağı zorlaşacaktır. Köpek eğitiminin önemini anlamak için eğitilmiş bir köpek ile eğitilmemiş bir köpeği karşılaştırmak yeterlidir. Eğitilmemiş bir köpek komutlarınıza itaat etmez,gereksiz yere havlayarak çevresinde bulunan insanları rahatsız eder , bulduğu her şeyi kemirir. Böyle bir köpek ne kadar sevecen görünse dahi bütün bunlar bir süre sonra sizi çok rahatsız edebilir.  Ayrıca evdeki aile fertlerini özellikle de küçük çocuklar için çok tehlikeli olabilirler. Bu durumda köpeğiniz sürekli sizden tepki alacak ve bir süre sonra kendisini dışlanmış hissedecektir. Oysa iyi bir eğitim almış köpek bunların tam tersi sözünüzü dinler, gereksiz yere insanları rahatsız etmez. Gezintiye çıktığınız zaman tasmasını çekiştirerek sizi sıkıntıya düşürmez.

KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ

Hiç şüphesiz her köpek sahibi köpeğinin itaatkar olmasını,sakin, güvenilir bir dost olmasını bekler. Elbetteki bütün bu kriterler köpeklerde doğuştan gelen özellikler değildir. Köpek sahibinin köpeğinin bütün bu kriterlere sahip olması için bir çaba sarf etmesi gerekir.  Şayet dilerse köpeğin eğitimini kendisi de üstlenebilir. Bu takdirde zamanın büyük bir kısımıni köpeği için harcamak durumunda kalır. Ayrıca bu durum köpeğin eğitilmesini çok daha uzun ve yorucu bir hale getirebilir.

Köpek Nasıl Eğitilir

Köpek eğitimi çok bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Uzmanlar  köpeğin iyi bir eğitim alması için eğitim okullarına gönderilmesini şiddetle tavsiye etmektedir. Böylelikle köpek ile sahibi arasındaki ilişki normal bir şekilde sürecektir. Pozitif köpek eğitim okulları bu konuda türkiyenin en güvenilir kuruluşlarından bir tanesidir. Burada köpekler disipilinli bir şekilde uzman veteriner hekimler eşliğinde özenle eğitilmektedir. Pozitif köpek eğitim okullarında bulunan uzman veterineler büyük bir titizlikle seçilmekte ve hayvan sever olmasına büyük önem verilmektedir. Köpeklerin burada çok daha iyi eğitim görebilmesi için kuruluş eğitimi çok geniş bir alanda vermektedir. KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ sorusunun bir cevabı da şudur. Pozitif köpek eğitim okullarını başarıyla tamamlamış bir köpek  sosyal çevreye daha kolay uyum sağlayacaktır. Sosyalleşemeyen bir köpek özgüveni düşük, çekingen, diğer hayvanlardan korkan bir karakter halini alır. Hatta diğer köpekler tarafından dışlanabilir.Oysa sosyelleşmiş bir köpek kendini sizin yanınızda daha güvende hissedecek, sizin otoritenizi kabul edecek, çevresi ile daha güzel ilişkiler kuracaktır.

KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ

Pozitif köpek eğitim okullarında eğitim süresi genel olarak 4 haftadır. Ancak köpeğin derslerde başarılı olması durumunda çok daha kısa sürecektir. Yapılan testler sonucunda başarısız olan köpekler tekrardan eğitim alacaktır. Köpek eğitim okullarındaki ücretler köpeğin türüne, familyasına göre değişmektedir. Eğer köpeğiniz eğitilmeye müsait bir karakterde ise eğitim süresi kısalacağı için ücrette aynı oranda düşecektir.

Sıradaki içerik:

KÖPEĞİMİZİ NEDEN EĞİTMELİYİZ