Süs Köpeği Eğitimi Verenler

kopek (129)

Köpekler insanların en sadık dostudur. Tabi ki bu dostu bütün hayvan severler ister fakat birde ben büyük köpeklerden korkarım süs köpeği istiyorum diyenler de var. İşte bu yazıda süsköpeği eğitimi nasıl verilmeli köpek ne zaman alınmalı hepsinden bahsedeceğim. Hepimizin kafasında şu soru vardır eğer ki ben bu köpeği alırsam bakabilir miyim ya da bana, evime zarar verir mi? Hiç öyle konuları dert etmenize gerek yok aslında köpeğinizi eğiterek harika bir dost edinebilirsiniz.

Süs Köpeği Eğitimi Verenler

Yeni Köpek Almak İsteyenlere Öncelikle Tavsiyeler

İlk önce köpek almak isteyenlere bir kaç tavsiyem olacaktır.

  1. İlk öncelikle yapacağımız şey bir uzmana danışmaktır.
  2. Uzamana danıştıktan sonra uzman sizin istediğiniz köpeğin sizin yaşam tarzınıza uygun mu değil mi buna karar vermelidir. Çünkü seçtiğiniz dost sizin yaşayış biçiminize uygun bir köpek değilse hem sizi hem de köpeğinizi çok fazla zorlayabilir.
  3. Almayı düşündüğünüz dostunuzu biraz araştırmanız gerekmektedir. Köpeğin cinsi, büyüklüğü, boyu, çocuklarla iletişimi hele ki evinizde çocuk varsa mutlaka çocuklarla iletişimi iyi olan köpekler tercih etmelisiniz.
  4. En dikkat edilecek nokta ise burasıdır. Köpeği ne için alıyorsunuz. Bir golden köpeğini evinizin önünde bekçilik yapmasını isteyemezsiniz.
  5. Almak istediğiniz köpeği güvenilir bir yerden aldığınıza emin olmalısınız.
  6. Yavru dostlarımızı kesinlikle ilk muayenelerden geçirmelisiniz. Onun için sağlıklı olacakta aşıları yaptırmalısınız.
  7. 2. Buçuk aydan küçük olan yavruları tercih etmemeniz gerekmektedir. 3 aşısı olmuş yavruları tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır fakat bu demek değildir 2 yaşında ki köpeği alıyım o zamanda size alışması ve sizin onu eğitmeniz pek mümkün değildir.

Tuvalet Eğitimi En Önemli Eğitim

Köpek almak istediğimiz de ilk akla gelen “tuvaletini nereye yapacak bu köpek” demek oluyor ve birçoğumuz bu problemle karşılaşıyoruz. Ama olaya bizim açımızdan bakmamalı ve kolaya kaçmamalıyız. Doğru olan köpek tuvaletini nereye yapmalı? Tabi ki de toprağa köpekler tuvaletlerini toprağa yapmalarını severler.

Öncelikle elimize kağıt kalemleri alıp onu takip etmeye başlıyoruz. Yemeğini ve suyunu verdikten 10 dakika sonra parka çıkartıyoruz. Daha sonra hangisini hangi saatte yaptı yazıyoruz. Köpeğe düzenli olarak yemek ve su vermeliyiz sürekli önünde yemek ve suyu durmamalı düzenli yemek yemesi hem sizin işinizi kolaylaştıracaktır hem de onun sahan sağlıklı düzenli olmasını sağlamaktadır. Eğer ki evde yavru kafesi veriyorsanız daha kolay olacaktır. Yapmanız gerekenler köpeği belirli saatlerde aynı noktaya götürmek, sabahları mümkün olduğunca erken çıkarmak ve kesinlikle köpeğinizin vücut dilini öğrenmek. O zaman ne zaman tuvaletini yapmak istediğini anlarsınız. Son olarak onu ödüllendirin eğer ki evinize halınıza tuvaletini yapmaya kalkıyorsa bağırmadan “hayır” “yapma” gibi kelimelerle dikkatini size vermesini sağlayacaktır.

Köpeğinizin de Sosyalleşmesi Lazım

Yavru köpekleri 4 aya kadar pek dışarı çıkartmamız lazım. Bu dönemde oyuncaklarıyla sizinle oynayabilir. 4 aydan sonra artık yavaş yavaş sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Burada dikkat etmeniz köpeğinizi dışarı çıkarttığınız da çok büyük köpeklerle oynamasına izin vermemeniz. Çünkü büyük köpeklerle oynarken köpeğinize sert davranarak zarar verebilir.

Temel İtaat Eğitiminde Yapılacaklar

İtaat eğitimi köpeğinizin sizi değil sizin onu yönetmenizde. İlk olarak ona “otur, kalk, götür, bekle, yavaş” gibi komutlar vererek sizi dinlediğinizde ödül mamaları vermelisiniz. Bu ödül mamaları köpeğinizi mutlu edecek hem de tasmasız sizi dinlemesini sağlamaktır.

Temel eğitim kadar davranış eğitimleri de önemlidir. Köpeğinizin çevreye ve size karşı davranışları bu eğitimden geçer. Bu davranış eğitimlerini de siz vermelisiniz eğer vermez iseniz köpek size ve çevreye uyum sağlayamaz. Gerekirse bir uzman tarafından destek de alabilirsiniz. Ama öncelikle onu sevmelisiniz, onu ürkütmeden bağırmadan, dövmeden, onu ödüllendirerek bu eğitimleri vermelisiniz. Zaten sonrasında köpeğiniz sizin sevginizi hissettiğinde harika eğitimli bir köpek olacaktır bundan emin olabilirsiniz. Köpeklerin tek istekleri şey sahipleri tarafından sevilmek ve ilgidir. Süs köpeği eğitimi verenler anlattığımız gibi köpek eğitimi sandığınız kadar gözünüzü korkutacak bir eğitim değildir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Süs Köpeği Eğitimi Verenler