Pozitif köpek eğitimi

images (4)

Köpeğin yapması gereken eylemleri kusursuzca yerine getirmesi ve devamlılığını sağlaması adına olumsuz etkiler üzerinde bırakmadan uygulanılan sağlıklı bir eğitim yöntemine Pozitif köpek eğitimi denir. Köpek eğitimi sabır isteyen uzun soluklu bir iştir. Bu işi bilirkişiler tarafından almasını sağlamak en doğru karardır. Devamlılığını sağlamak adına pekiştirme şeklinde çalışmaları yaparken de köpek üzerinde zorlamalar uygulamadan, kalıcı olumsuzlukları yaşatmayarak uygulanan eğitim köpek üzerinde her zaman için olumlu etkiler yaratmaktadır.  Köpekler üzerinde baskı oluşturmadan uygulanılan bu pozitif yöntem günümüzde modern eğitim olarak da değerlendirilmektedir. Köpeğinizle bir bütün olarak bu eğitimi sizlerle oyun şeklinde sağlayabilir ve köpeğinizin davranışlarını pozitif bir etki altında sergilemesine yardımcı olabilirsiniz.

Pozitif köpek eğitimi Hakkında

Pozitif köpek eğitimi köpek severlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Uygulanılan bu yöntem ile köpek evinden ve çok bağlı olduğu sahibinden ayrılmadan aldığı bir eğitim sürecini içermektedir. Köpek ile birlikte sahibi de eğitimlere beraber katılarak köpekle sahip arasında pozitif bir iletişimin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.  Köpeklerinde insanlar gibi hassas duyları içgüdüsel olarak dürtü şeklinde varlığını hissettirdiğini bilerek fiziksel bir şiddet uygulamadan uygulamaması gerekmektedir. Uygulanılan fiziksel baskı köpek üzerinde o an doğru bir etki bırakmış gibi görünecek davranışlar sergilese de daha sonra köpek üzerinde negatif etkiler bırakarak sahibini zor durumda bırakabilmektedir. Uygulanılan bu pozitif eğitimle köpek üzerinde hiçbir baskı uygulamadan, psikolojik olarak şiddete cezaya yer verilmeden uygulanan sorunsuz bir yöntemdir. Uygulanılan bu yöntem ile köpeğe daha 2 aylık gibi bir dönem içerisinde ailesinden ayrılabileceği hissini vererek köpeğin özgüvenini ve başa çıkabilme güdüsünü aşılayabilen bir yöntemdir.

Pozitif köpek eğitimi

Pozitif köpek eğitimine Dair Herşey

Pozitif köpek eğitimi hiçbir köpekte ırk ayrımı yapılmadan uygulanabilen ve erken bir dönemde başlanıldığı takdirde mucizevî sonuçların elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem köpeklerin sıkça uygulama gerekliliği olan pekiştirme yöntemini olumlu yönde cevap alınmasını sağlayan ve Amerika ile Avrupa’da en çok uygulanan bir eğitim yöntemi olarak bilinmektedir. Bu eğitimde edinilen disiplin ilke korkmayı esas alan köpeklerle yaşamayı değil düşünmeyi esas alan köpekler ile yaşamaktır. Günümüzde köpekler üzerinde yapılan birçok araştırmalar söz konusudur. Bu araştırmalar arasında yer alan negatif pekiştirme başlığı adı altında yapılan araştırmalardır. Bu araştırmaların sonucunda negatif ve ceza verme yöntemlerinin köpek üzerinde zararlı etkiler oluşturduğu ispatlanmış bilgiler arasında yer almaktadır. Hiçbir zorlama ve cezaya gerek duyulmadan uygulanan pozitif eğitim yapılır. Ve eğitimlerin verimli sonucunu alma sonucunda köpek ile sahibi arasında sorunsuz güçlü bir bağ oluşumunu gerçekleştirerek olumsuz kalıcı etkilerden uzak pekiştirmelerin uygulandığı modern bir eğitimdir.

Köpek Eğitimi Yöntemi

Uygulanılan yanlış baskı ve ceza yöntemleri köpeğin sahibine karşı olan güven duygusunu yitirmesine neden olur. Ayrıca pozitif köpek eğitimi tam tersi şeklinde olumlu sonuçlar doğurarak güven duygusu eşliğinde köpeğin tedirginlikten ve stresten uzak olmasını sağlamaktadır. Köpeğinizle beraber yaşam kalitenizi yükselterek sağlıklı bir şekilde yaşamınızı şekillendirmeniz adına köpeğinize pozitif köpek eğitimi vermeniz gerekmektedir. Köpeğin mükemmelliliğe ulaşması için zor anların köpek ve sizlerin yaşamamsı adına doğru bir şekilde doğru davranışların elden gelinenin en iyisini yapma sürecini sağlayan sağlıklı bir eğitim şekildir. Uygulayacağınız bu pozitif yöntemler ile köpeğinizin tecrübesini arttırarak beden dilini kusursuzca kullanmasını sağlayarak doğru mesajları iletmesini sağlarsınız. Gereksiz korku ve endişelerden uzak eğlenceli bir şekilde yaşam alanlarınıza serpiştireceğiniz bu pozitif eğimlerle korku duygusunu aşarak sevgi ve koruma bağlarını sağlamlaştırmış olursunuz.

Sıradaki içerik:

Pozitif köpek eğitimi