PresaCanario Köpek Eğitimi

kopek (123)

PresaCanario ırkları son derece güçlü ve iri canlılardır. Dış görünüşleri kadar da eğitilmeleri oldukça önemli bir konudur. Presacanario köpek eğitimi sırasında ilk kural ‘hayır’ kelimesinin öğretilmesidir. Bu ırkların eğitimleri yavruyken başlanmalıdır. Aksi taktirde büyüdükleri zaman eğilmelerinin imkanı yoktur. İlk öncelikle her köpek gibi PresaCanario ırkları da sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Sosyal bir köpek olmadığı taktirde, köpeğin çevresine karşı sinirli ve saldırgan olabilmektedir. Çevreye uyum sağlayabilmeleri ve yadırgamamaları için yavruyken kalabalık ortamlara sık sık girmelidirler. Bu sayede diğer insanlara alışmaları daha kolay olacaktır. Köpeğin yaşı ne olursa olsun temel itaatleri mutlaka öğrenmelidir. PresaCanario köpek cinslerine ilk kural her zaman hayır kelimesini sakince öğretebilmektir. Şiddet ve negatif eğitim sağlanırsa köpeğin eğitilmesi çok zorlaşacaktır.

PresaCanario ırkları eğitim sırasında kesinlikle üstüne gidilmemeli ve sakin olunmalıdır. Aksi halde köpeğin söz dinlememesine neden olacaktır. ‘Hayır’ kelimesini öğrettikten sonra ‘Aferin’ ifadesinin de verilmesi daha yararlı olacaktır. Mutlaka ödüllendirilmeli ve sevilmelidir. Bu sayede eğitimleri süreçleri de daha iyi geçecektir. Temel itaat kuralları ve komutları öğretilirken boyunlarında tasma olması daha iyi öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Ancak eğitim süreçlerinde çok üstüne gidilmemeli ve sıkılmamalıdır. Sıkıldıkları an eğitimleri sürdürülemez. Gün içerisinde sadece bir saat eğitim verilmelidir. Bir saat içerisinde yaptıkları her olumlu davranışlarında ödül vererek onları eğitime teşvik edebilirsiniz.

PresaCanario Köpek Eğitimi

PresaCanario Irklarının Özellikleri

PresaCanario ırkları kafa ve vücut yapıları son derecede iridir. Dışarıdan bakıldıkları zaman saldırgan duruşları vardır. Ancak bu durum sadece eğitimlerine bağlı bir durumdur. Eğitildikleri zaman oldukça sosyal ve sakindirler. İlk defa köpek sahibi olacak kişiler için uygun bir ırk değildir. Bu ırkları besleyebilmek deneyim gerektiren bir konudur. PresaCanario ırkları çok fazla söz dinlemeyi sevmezler. Onlara karşı baskıcı, net, disiplinli ve sert olunmalıdır. Öfkelendikleri zaman etrafa karşı son derecede yırtıcılardır.

PresaCanario köpekleri çok iyi bekçilik yaparlar. Eğer eğitimleri yapıldıysa, sahiplerine bağlı ve düşkündürler. Sahibini, evini ve ailesini korurlar. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehditte saldırgan ve huysuz olabilmektedirler. Diğer çevresine karşı duyarlı olabilmeleri için sosyalleştirilmelidir.

PresaCanario Köpek Eğitimi

PresaCanario köpeklerinin tüyleri kısa ve serttir. Bu sayede tüylerinin temizlenmesi oldukça kolay bir işlemdir. Tüyleri mutlaka sert ve kalın bir tarak ile taranmalıdır. Derilerinin sertliğinden ve sıklığından dolayı sert tüylü taraklar ile taranması daha etkili olacaktır. Tarama işlemleri yapıldıktan sonra havlu yardımı ile köpeğin tüylerini parlatmanız gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda ve tüyleri çok fazla kirlenmesi halinde, köpeği şampuan yardımı ile yıkayabilirsiniz. Tüyleri sadece mevsimsel geçişlerde dökülmektedir. Mevsimsel geçişler dışında tüy dökme problemlerine sık rastlanmamaktadır.

PresaCanario ırklarının kemik yapılarından ve kaslarından dolayı sık sık egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu ırklara düzenli ve bol bol egzersiz yaptırıldığı taktirde, köpeğin formunu korumasına yardımcı olacaktır. PresaCanario ırkları apartman veya ev içerisinde beslemek için uygun değildir. Tam tersi geniş arazilerde ve geniş bahçelerde beslenmesi daha uygundur. Ev içerisinde egzersiz ihtiyaçlarını sürdüremezler. Aksi taktirde yalnız kaldıkları zaman büyük problemler ortaya çıkartırlar. Sıkılmamaları için sürekli ve düzenli saatler aralığında dolaştırılmalı ve spor yaptırılmalıdır. Kendi ortamlarında kendilerini özgür hissetmelidirler.

PresaCanario köpek cinslerinin baskıcı, şüpheci ve iradeli karakterlerine sahiptirler. Bunun yanı sıra, bazı durumlarda son derece naziktirler. Genel olarak bakıldığı zaman düzgün bir eğitim sağlandığı taktirde, çocuklarla arası iyidir. Ancak çok fazla güvenilmemesi gereken bir ırktır. Sahiplerine karşı her zaman üstün ve lider davranışlar sergilerler.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

PresaCanario Köpek Eğitimi