Köpek İleri İtaat Eğitimi

kopek (119)

Temel itaat eğitimlerini başarılı bir şekilde öğrenmiş olan ve köpek ileri itaat eğitimi alma istekli köpeklere verilen bir eğitimdir. Bu eğitim programı ile köpeğin tasmaya bağlı olmadan kendi isteği doğrultusunda atak ve çevik olması amaçlanır. Bu eğitim sayesinde köpek hareketlerini kontrol altına alan sahibi ile köpek arasında ki ilişkide düzelir.

Köpeğin Sahibinde Yanındayken Göz Teması Kurması:

Yanımda komutu ile köpek sahibinin sol yan tarafında yürümelidir. Eğer sahibi koşuyorsa koşması, hızlı yürüyorsa hızlı yürümesi, sahibi duruyorsa köpeğin durarak oturma pozisyonu alması gerekir. Bu eğitim verilirken amaçlanan hedef köpek sahibinin yanındayken sağa, sola ve geri dönüş hareketlerinde devamlı sahibi ile göz teması halinde kalmasıdır.

Köpeğin Otururken Sahibi ile Göz Teması Kurması:

Köpeğin sahibi ile yürüdüğünde istekli olduğu gibi otur komutu verildiğinde de bir o kadar istekli olması gerekir. Sahibi bile yürüyen köpek sahibi durduğunda herhangi bir komuta gerek duymadan kendiliğinden oturmalıdır ve her ne olursa olsun sahibi ile göz teması kurmaya devam etmelidir.

Köpek İleri İtaat Eğitimi

Köpeğin Sahibi ile Yatarak Göz Teması Kurması:

Köpek sahibinin yanındayken sözlü ya da işaret yoluyla komut vermesi halinde yatmalıdır. Köpek kayış ile bağlı olmadan her ne yapılıyorsa sahibi konut verdiğinde yatmalıdır. Eğitim dışında bile olunsa köpek hangi durumda olursa olsun sahibinin komutu ile istekli bir şekilde yatmalıdır.

Köpeğin Bekleyerek Sahibinin Hareketlerini Takip Etmesi:

Köpek herhangi bir kayışla bağlı olmaksızın sahibinin yanında yürürken sahibinin vermiş olduğu komutla yatış pozisyonu alır ve yine sahibin komut vermesiyle birlikte ikinci bir komut alana kadar beklemeye devam etmelidir. Köpek yatış pozisyonundayken yarım saat boyunca bu şekilde bekler. Köpek bira bekledikten sonra sahibi dairesel hareketler yaparak yavaş yavaş köpeğin yanına yaklaşır ve köpekte b hareket ile sahibinin sol yanında yerini alır. Köpek sahibin yanına geldikten sonra kayış olmaksızın yürümeye devam edilmelidir. Ancak tüm bu hareketler yapılırken köpeğin sahibi ile göz temasından kaçınmaması ve dikkatinin kesinlikle dağılmaması gerekir.

Köpeğin Hareket Halinde İken Dönmesi:

Sahibin sol tarafında yürümeye devam eden köpek dön komutu alması ile sahibi ile birlikte 360 derece açıyla dışarıdan içeriye doğru dönmelidir. Sahibin her dön komutu vermesi durumunda köpek sahibinin sol tarafından sağ tarafına doğru dönmeye başlamalıdır.

Köpeğin Yatış Pozisyonundayken Komut Alması İle Oturma Pozisyonuna Geçmesi:

Köpek sahibi, köpeğe ilk önce yat komutu verir ve köpek yatış pozisyonuna geçtikten sonra kalk komutu vererek köpeğin oturma pozisyonunu alması sağlanır. Köpek oturma pozisyonuna geçtikten sonra sahibi ile göz temasını kesinlikle kesmemelidir. Köpek sahibi bir süre sonra yanımda konutu vererek köpeğin kendisi ile beraber yürümeye devam etmesini sağlar. Bazen yürüyüş yerine başka komutlarda tercih edilebilir ancak önemli olan kalk komutu iki komut arasında uygulanmasıdır.

Bekleme Pozisyonunda Ki Köpeğin Geri Çağırılması:

Köpek sahibi, köpek bekleme halindeyken 20 adım uzaklaşarak arkasını döner ve bu şekilde beklemeye devam eder. 1 dk. boyunca arkası dönük olarak bekledikten sonra köpeğe doğru dönerek köpeği teşvik edici bir ses tonu ile köpeğe gel komutu verir. Komutu aldıktan sonra köpeğin istek içerisinde sahibinin yanına gelmesi gerekir. Sahibinin yanına gelen köpek sahibi ile göz teması kurmayı asla kesmemelidir.

Köpek İleri İtaat Eğitimi

Köpek herhangi bir kayışla bağlı olmaksızın eğitim alanı içerisinde bulunan ve kesinlikle köpeğin yararlanmasına fırsat vermeyen tahtaların yanına getirilmelidir. Sahibinin atla komutu vermesi ile eğitim alanında bulunan tahtalar üzerinden atlar ve her ili tahta arasında ki kısımda bekleyerek sahibinin tekrar komut vermesi için durur.

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Köpek İleri İtaat Eğitimi