ShihTzu Köpek Eğitimi

ShihTzu köpekler uzun tüyleri sayesinde kendilerini nasıl sevdirmeleri gerektiğini çok iyi bilirler ve bunu mutlaka başarırlar. Burunları küçük ancak gözleri siyah ve oldukça büyük bir yapıya sahip bir köpektir. Tüylerinin ince telli olması nedeniyle sık sık taranmaya ihtiyacı vardır ve tüyleri çok hızlı şekilde uzayabilen bir köpektir. Ancak tüylerinin sağlıklı bir yapıda olmasından dolayı mevsim geçişlerinde bile tüylerinde dökülmeler meydana gelmez. Shihtzu köpekler oldukça küçük ve dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Saldırganlığa fazla meyilli olmayan bu köpekler yabancı, çocuk ve diğer tüm canlılarla uyum içerisinde yaşamayı başarır. Kürk yapısı çok kalın olduğu için çok dayanaklı bir köpektir ve ısıya karşı oldukça hassastırlar. Asil ve kibirli bir havaları vardır.

Shihtzu cins köpekler dikkat ve cesaretleriyle her zaman ön plandadırlar. Çok yüksek bir yerden bile atlayabilirler. Apartmanda beslemek için oldukça uygun bir köpektir. Tam bir oyun canavarıdır. Bunun yanında tüm köpekler gibi bebeklik zamanlarında çok fazla hareketli olmayı severler. Bu nedenle asla yerinde duramazlar. Önüne gelen her şeyi kemirmek onların çok hoşuna gider. Ev içerisinde oldukları zaman çok fazla havlamazlar ve kesinlikle ev sakinlerini rahatsız etme eğilimleri yoktur. Ancak çok iyi bekçi köpeği görevi görür. Oyun oynamadığı zamanlar uyumayı çok sever. Hatta mümkün olduğu durumlarda gün içerisinde tüm gün yatabilir. Kilo almaya çok müsait bir bünyesi vardır.

ShihTzu Köpek Eğitimi

Buna bağlı olarak mama tüketim miktarı mutlaka bir veteriner kontrolünde olmalıdır. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere toplam iki defa düzenli olarak mutlaka yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Tüm kontrol ve bakımları düzenli olarak veteriner tarafından kontrol edilen shihtzu köpekler neredeyse yirmi yıla yakın yaşarlar. Parkta yürürken sahibine hiç bir sorun yaratmaz ve etrafında ki tüm canlılarla mükemmel bir uyum içerisinde olurlar. Vücut ısıları belli bir sıcaklıkta olmadığı için çok sıcak havalarda dışarı çıkarılması köpek açısından sıkıntı yaratabilir.

ShihTzu Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu köpeğin bakımında dikkat edilmesi gereken ilk detay tüyleridir. Çünkü bu köpeklerin tüylerinin bakımı oldukça zordur. Her gün minimum yarım saat boyunca düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. Bunun yanında dışarı çıkarılıp gezdirildikten sonra tüy ve patileri arasına yerleşmiş olan tozlar mutlaka ıslak bir bez yardımı ile silinmelidir. Dışarıdan geldikten sonra pati ve tüylerde ki tozların temizlenmesi hem köpek hem de sahibinin sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü mikroplar gözle görülemediği için bu temizliğin yapılması gerekir. Kulakları aslında kısa olan bu köpeğin, tüylerinden dolayı kulakları uzun görünür ve kulak temizliğinin de mutlaka iki günde bir yapılması gerekir.

Veteriner ve petshoplardan rahatlıkla alınabilecek olan kulak temizleme suyu ve pamuk ile kulak temizliği çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bu sayede ileride meydana gelebilecek mantar ve birçok hastalık için önlem alınmış olur. Tırnakları, tırnak etlerine çok yakın olan bu köpeklerin tırnaklarının evde kesilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Tırnak bakımlarının yapılması için mutlaka bir veterinerden yardım alınması gerekir. Çünkü, yanlışlıkla tırnak yerine etin kesilmesi sonucunda kanamayı evde durdurabilmek mümkün olmayabilir. Aynı şekilde tüylerinin kısaltılması için de mutlaka bir veterinerden yardım alınması gerekir. Köpeğin cinsine bağlı olarak tüylerinin kısa olduğu zamanlarda ara ara tıraş yapılması daha doğru olacaktır. Veterinere gitmek için zaman olmayan durumlarda köpeğin yüzünde ki tüyler gözlerinde akıntıya sebep olacağından evde kesilebilir. Banyo yaptırılırken normal şampuanlar yerine köpeklere özel şampuanlar kullanılması gerekir. Çünkü normal şampuanlar köpek derisinde daha fazla yağ salgılanmasına neden olacaktır. Evde şampuan olmaması halinde ise köpek biraz beyaz sabun ile yıkanabilir. Peki, shihtzu köpek eğitimi nasıl olmalıdır?

ShihTzu Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bu köpeklerin eğitimleri biraz zaman alabilir. Ancak devam ettirilen bir eğitimi asla karşılıksız bırakmazlar. Shihtzu köpekler eğitime çok kolay uyum sağlar ve kolay öğrenirler. Köpek yavruyken verilecek olan eğitimden daha fazla verim alınabilir.

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

ShihTzu Köpek Eğitimi