Köpek eğitimi havlama

images (2)

Köpek eğitimi havlama köpeğin havlamasında oluşturulması gereken düzeni sağlamak adına kullanılan bir komuttur. Köpeği yerli yersiz havlamaları durumunda ne için hangi istek ya da huzursuzluk karşısında sunduğu tepkiyi daha kolay bir şekilde anlayarak ihtiyacına yönelik doğru cevaplar vermenizi sağlamaktadır.  Köpekle insan arasında kurulması gereken iletişim ilk olarak havlama şeklinde kendini gösterdiğinden dolayı doğru bir iletişimin sağlıklı şekilde elde edilebilmesi açısından bu komutun öğretilmesi oldukça önemli bir konudur.  Öncelik olarak bu komut öğretilmeden köpeğin neden havladığı hakkında bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı köpeklerin taşıdığı ırklar sebepsiz yere havlama şeklinde oluşum sağlayabilmektedir.  Ayrıca köpeğiniz sosyalleşmemiş bu konuda yetersiz kalmış bir durumdaysa köpeklerin havlama sıklığı fazla görülmektedir.

KÖPEĞİNİZE VERECEĞİNİZ HAVLAMA EĞİTİMİYLE HAVLAMALARINI KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ

Köpek eğitimi havlama köpeklerin sadece ihtiyaçları doğrultusunda havlamasını sağlayarak köpeğinizi yersiz havlamalardan uzak tutmayı sağlamaktadır. Bu komutu uygulamada bilinmesi gereken amaç köpeğin havlama olayını tamamen ortadan kaldırmak olmadığını bilincinde yaşanılan aşırı havlama ya da nedenini daha rahat anlayarak doğru ihtiyaçların karşılanabilmesi amacını gütmek olmasıdır. Köpekler genellikle ihtiyaçların karşılanması gereği durumlarında ve benimsediği ortamlarla kişilerden uzaklaşması durumunda havlamaktadır. Bunun yanında gene havlamasına neden olarak fazla sürede kapalı bir alanda tutulmasına neden olma ya da karşılaştıkları çaresiz bir durum karşısında da havlamaları söz konusu olabilmektedir. Fakat havlamalarına neden olan en yanlış etmen uygulanılan yanlış ödüllendirme şeklidir. Yapılan yanlış ödüllendirmelerle köpek havlamanın doğru olduğunu algılayarak ödülün tekrarlanmasını hedef alarak havlama tekrarını sıklıkla yapabilmektedirler. Köpek ile yaptığınız bir gezinti de köpeğiniz gördüğü bir diğer köpeğe karşı da havlama eğiliminde bulunabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Köpek Eğitimi Hakkında Herşey

Köpek eğitimi havlama komutunu köpeğinize öğretmek istiyorsanız öncelikle köpeğinizi oturtma pozisyonunu içerisinde olmasını sorunsuz bir şekilde elde etmeniz gerekmektedir. Komut vermeden önce köpeğinizin bir adım önünde olmanız ve tam karşısında duracak nitelikte bir pozisyonu elde etmeniz gerekmektedir. Bütün bu oluşumların elde edilmesinden sonra gözlem altına aldığınız ve nelere havlayarak tepki verdiğini bilerek en çok havlamasına neden olan etmeni arasından seçerek uygulamaya başlamanız gerekmektedir. Köpeğin dikkatini tek bir yönde toplamak adına ödül olarak sunacağınız etmenden bir miktar vermeniz eğitimin sağlıklı başlamasına yardımcı olacaktır. Oturumunun devamını sağlamak adına övgü hissettirici sözlerin söylenilmesi unutulmaması gerekmektedir.

Köpeğin tepki vermesini istediğiniz komutu sesli bir şekilde dile getirerek havlamasını sağlamak adına seçtiğiniz uyarıcının devreye girmesini sağlamanız gerekmektedir. Köpeğin uyguladığı havlamayla köpeği anında ödüllendirmeniz gerekmektedir. Bu sürecin yer edinme süresine kadar köpeği yormadan ve baskı altına almadan sağlıklı bir şekilde tekrarını sıkça yapmanız gerekmektedir. Yatkınlık benimsenme elde edildikten sonra köpeğiniz bir uyarıcı kullanmaya gerek duymadan sadece komut vermenizle havlamayı sizlere sunacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise komutu farklı ortamlarda tekrar ettirmenizdir. Farklı konumlar refleks haline gelme olayını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Köpek eğitimi havlama

Köpek eğitimi havlama konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka öğe ise köpeğinize komut vermeden gerçekleştirdiği havlamalarda ödüllendirme olayının gerçekleştirilmesi ve öğretilmek istenilen komutun sağlıklı bir şekilde elde edilebilmesi açısından dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak açık bir mekânda uygulamanızdır. Köpeğin havlama konusunda en uygun uygulanılabilen komut verilmeden önce çıkarılan tıslama sesini elde etmeniz ve köpeğiniz ile göz temasını kaybetmeden devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Bunun sonucunda sayı sayma oyununu için görsel işaret algılamasını elde etmek için göz temasıyla işaret parmağınızın hareket halini takip ederek uygulayabilmesini sağlayarak becerilerini güvenle geliştirebilirsiniz.

 

 

 

Sıradaki içerik:

Köpek eğitimi havlama