Köpek eğitim merkezleri

images (3)

Köpekler, köpekgiller familyasında bulunan büyüklükleri, dış görünüşleri, yapıları farklı olan ve evcil çeşitleri de bulunan hayvanlardır. Ancak köpekleri bu şekilde tanımlamak yetersiz kalmaktadır çünkü köpekler insanların en iyi dostları, yardımcılarıdır. En sadık evcil hayvan sıralamasında en üst seviyelerde gelmektedir. Bazı türleri ise sırf sahibini korumak için herşeyi yapabilecek kadar sadıktır. Köpeklerin dişleri çok keskindir. Bu sayede hem kendisini hem de sahibini koruyabilme özelliğine sahiptir. Ancak bu eğitilmiş köpekler ile mümkündür. Eğitilmemiş bazı köpekler bu keskin dişlerini insanlara saldırmak amacı ile de kullanabilmektedir. Bu durumda ise insanlar için tehlikeli durumlar ortaya çıkmaktadır.

EN İYİ DOSTLARIMIZ NASIL EĞİTİLMELİ?

Köpeklerin işitme ve koku alma duyuları diğer hayvanlara göre çok daha keskindir. Zeki hayvanlardır ve bu yüzden kolay bir şekilde eğitimleri tamamlanabilmektedir. Köpek eğitim merkezleri ile köpeklerimizin sağlıklı bir şekilde eğitilmeleri sağlanmaktadır. Köpeklerin eğitimleri daha ilk alındıkları itibaren başlamalıdır çünkü eğitimler küçük yaşlarda başladığında daha kolay ve etkili olmaktadır. Köpeğimize eğitim aldırmaya karar verdiğimiz ilk an ise genellikle evde kakasını ya da çişini yaptığı andır. Köpeklerin 7 – 8 haftalık olması onların temel eğitimleri alabilmeleri için yeterli zamandır. Tuvalet eğitimi konusunda göz ardı edilmemesi gereken önemli bir husus ise yavru köpeğin daha sinirsel ve fiziki yapısının tamamlanması gereken dereceye ulaşmamış olmasıdır. Köpekler için evde tuvalet yerini seçerken ise bizim değil onların ihtiyaçları göz ününde tutulmalıdır. Yavru köpekler genellikle tuvalet ihtiyaçlarını oyundan sonra, yemekten sonra ve uykudan sonra gerçekleştirirler. Bu zamanlarda bize istirahat yerini seçerken tuvalete olan yakınlığına bakmamız gerektiğini gösterir. Alınan eğitimler sonrasında ise bu durum değişiklik gösterebilir. Köpeklerimizin tuvaletlerini yapacakları yer herhangi bir gazete ya da bir miktar toprak olabilir. Eğer gazete ile eğitim veriliyorsa evin başka yerlerine herhangi bir gazete bırakılmaması gerekmektedir.

Köpek eğitim merkezleri hakkında

Köpek eğitim merkezlerinde başlıca verilen eğitimler temel ve ileri itaat eğitimleri, alan koruma – bodyguard eğitimleridir. Temel itaat eğitimleri ile köpeğin ve sahibinin birbirlerini anlayarak tasma ile belirli bir mantık çervevesi içerisinde köpeğin itaat etmesi sağlanmaktadır. Bu eğitimin başarılı ile tamamlanması sonucunda ise köpek tasmalı olarak ‘ otur, kalk, yürü, bekle, dur, sürün, öl, aferin, hayır ‘ komutlarını sesli ve işaret dili ile gerçekleştirmeyi öğrenir. Her köpek bu komutları uygulayabilmektedir ancak uygulama esnasında komutların verilme şekli değişiklik göstermektedir. Bu eğitimin amacı ise köpeğin tekrar ettirmeden düzenli bir şekilde yerine getirebilmesini sağlamaktır. Temel itaat eğitimleri köpeğin ırk ve yaş özelliklerine göre değişiklik gösterir ve 20 ile 25 gün arasında tamamlanır. İleri itaat eğitimleri ise temel itaat ile aynı şekildedir ancak sadece köpek ile sahibi arasında herhangi bir tasma gibi cisimler bulunmamaktadır. Bu eğitimin asıl amacı ise köpeğin uzaktan da arada mesafe olduğu durumlarda komut edilebilmesi ve köpeğin sahibinin yanına rahat ve kontrollü şekilde ulaşabilmesini sağlamaktır. İleri itaat eğitimleri de köpeklerin ırk ve yaş özelliklerine göre değişiklik gösterir ve 20 ile 25 gün arasında tamamlanır.

Köpek eğitim merkezleri

 

Köpek eğitim merkezleri hizmeti verilen alan koruma eğitimi ise köpeğin bulundukları bölgeleri yabancı kişilere karşı koruma altına aldıkları eğitimlerdir. Bu eğitimler sayesinde genellikle eve hırsız girmesi önlenmiş olur. Sadece eve değil yan daireye ya da binaya girmeye çalışan hırsızları da uzaklaştırabilmektedir. Bodyguard eğitimi de köpeğin sahibini koruma eğitimidir. Bu eğitim sayesinde ise köpek sahibinin başına gelebilecek kötü olayların önüne geçilmesi sağlanmış olur.

Sıradaki içerik:

Köpek eğitim merkezleri