KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

images (1)

KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ her köpek sahibi için büyüktür. Köpeğinizi sahiplendikten bir kaç hafta içinde anlarsınız. Köpek eğitiminin yapıldığı okullardan yararlanarak köpeğinizin size en kusursuz şekilde itaat etmesini sağlayabilirsiniz.Her köpek ırkının kendisine ait özellikleri, biçimi ve  bulunduğu familyanın  komutları algılayabilme kapasitesi ve itaat düzeyi farklıdır. Beslediğimiz köpekler yaşam tarzımıza  ayak uydurabilecek  kapasiteye sahip olmalıdır. Örneğin; yaşam tarzımıza ait aile köpekleri, yaşlılara yardımcı olabilecek kapasiteye sahip köpekler veya korunma amacıyla yanımızda gezdirebileceğimiz köpek türleri mevcuttur. Bunun yanında askeri alanda yararlandığımız köpekler de mevcuttur. Şayet bunlar gibi herhangi bir köpeğimiz varsa, bu yaşam tarzına ayak uydurabilmesi için köpek eğitimi kaçınılmazdır. Köpeklerin en ideal şekilde eğitilebileceği dönem doğumundan 2-3 ay sonrasıdır. Yaşı ilerlemiş olan köpekler eğitimleri olmadığından dolayı bulunduğunuz ortamda  huysuzluk çıkarma, ortamı dağıtma gibi problemler çıkarabilir. KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ köpeğinizi sahiplendikten bir kaç hafta içinde anlarsınız. Köpek eğitiminin yapıldığı okullardan yararlanarak köpeğinizin size en kusursuz şekilde itaat etmesini sağlayabilirsiniz. Elbette ki köpek eğitimi  evde de yapılabilir, ancak  profesyonel gözetmenler  ve sadece eğitimcilerin bulunduğu bir ortamda  bu durum çok daha kısa sürede ve en optimum şekilde gerçekleşecektir.

KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ HAKKINDA

Elbette her konuda olduğu gibi işin sahtekarlığına başvurmuş bir çok adres bulunmaktadır. Bu nedenle köpeklerimizi teslim ettiğimiz adreslerin güvenilir ve  bu alandaki hizmetlerini gözden geçirdiğimiz bir adres olmalıdır.  Örneğin;  KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ tüm  çalışanlarını özenle seçmiş, hayvan sever ve işinde profesyonel personneller çalıştırmaktadır.  Eğitimci ve köpek arasındaki ilişki sabır, sevgi ve eğitme amacı güden bir ilişki olmalıdır.  Yine profesyonel köpek eğitim okulları köpek eğiticisinin sinirli bir yapıya sahip olmamasına ve karşısındaki canlının anlayış gücününün olmamasını da göz önünde bulundurarak eğitimine başlamalıdır. Düzgün bir iş çıkaran profesyonel köpek eğitim okullarındaki eğitim kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz.
Öncelikle eğitimi yapılacak olan köpeğin cins, ırk ve karakter ve bedensel gibi özellikleri  çok iyi saptanmalıdır. Komut eğitimine geçildiğinde karşımızdaki köpeğin bizim dilimizi anlamadığı için, köpeğin anlayacağı biçimde işaretler  ses komutu ile birleştirilerek  ifade edilmelidir. Köpekler  köpeğin her başarısızlığında  sakin-sabırlı ve tekrar edebilen bir kişilik olmalıdır. Köpek ile iletişim kopukluğu olmaması için komutlar sürekli tekrarlanmalıdır.  Başarılı olunan tüm komutlarda köpek ödüllendirilerek birdahaki komutu yerine getirmesi için  motive edilmelidir. Tüm bunların yanında  köpeğe  eğitim verilen alanın da önemli olduğunu unutmamak gerekir.

KÖPEK EĞİTİMİNİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle eğitim alanı köpeğin rahatça hareket edebileceği, eğitim objelerinin dışında  ortamda herhangi bir eşyanın bulunmadığı ve köpeğin kendini baskı altında hissetmediği  güvenli bir alan olması gerekir.   Tüm profesyonel köpek eğitim okulları  bu özellikleri göz önünde bulundurarak hizmet vermektedir.  Bunun  yanında köpeğinize meydana gelebilecek en ufak rahatsızlıkta acil müdahale edebilecek veteriner hekimler bulunmaktadır.  Profesyonel köpek okulları eğitime başlamadan önce köpeği sağlık kontrolünden geçirmektedir.  Herhangi bir rahatsızlığı bulunan köpeklerin rahatsızlık durumuna göre egzersizler ve eğitimlere başlanmaktadır.

KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Profesyonel okullarda  köpek  eğitimi süresi  köpeğinizin ne kadar öğrenmesini istediğinize bağlıdır.  Genellikle haftada 4 gün olmak üzere 4 hafta boyunca temel itaat eğitimleri verilir ve bu eğitimlerden sonra köpeğin sahibine alışması için 1 hafta  köpeğe sahibinin yanında  adaptasyon eğitimleri uygulanır.  Bu okullarda  köpeğinizin eğitim programı sonrasında  eğitimini başarılı olarak tamamlayıp tamalamadığı  sahibi gözetmenliğinde test edilir.  Şayet köpek, eğitim programında  başarısız olmuşsa  yapılan testler neticesinde hangi aşamada başarısız olduğu tespit edilerek  1 hafta boyunca  başarısız olunan itaat komutları  tekrarlanır.  Köpeğinizin  eğitimi için vereceğiniz ücret  yine köpeğinizin eğitim kapasitesiyle ters orantılıdır. Köpeğinizin ırkının algı kapasitesi,  itaat karakteri,  eğitim kolaylığı ne kadar fazlaysa eğitim süresi  o kadar kısa süreceğinden ücretlendirmeleri de bir  o kadar azalacaktır.

Sıradaki içerik:

KÖPEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ