Köpek eğitimi

images (5)

 

İnsanlara en yakın özelliği taşıyan ve evcilleşebilme özellikleri dışında gerek dostlukları gerekse bağlılıkları ile diğer hayvanlardan ayrılan köpekler yani minik dostlarımız çoğu zaman iyi bir dost ve arkadaş ve bizim koruyucumuzdur. İnsanlara bu kadar yakın bir varlığın insanlarla aynı ortamda uzun bir süre yaşaması kaçınılmazdır. Ancak hangi hayvan türü olursa olsun insanlarla birlikte aynı ortamda yaşaması için evcil olması ve iyi bir eğitim alması gerekmektedir. Köpek eğitimi de bu açıdan oldukça önemlidir. Doğal yaşamından uzaklaşan köpeğin aile ortamında yaşaması için önce bulunduğu ortama adapte olması, aile ortamın kurallarına uygun hareket etmesi gerekmektedir. Tabi aile bireylerinin köpeklere yaklaşımı da oldukça önemlidir. Duygusal birer varlık olan köpeklerimizden kurallarına uymasına beklemek için onlara sevgimizi göstermemiz gerekmektedir. Yoksa eğitim sadece köpeklere komut öğreterek onları itaat altına almak değildir. Bu kısımlar eğitimin çok daha ileri safhalarıdır.

KÖPEĞİNİZİ EĞİTEREK SIKI BİR DOSTLUK YAŞAYIN

Köpeklerin bulundukları doğal ortamdan kopup, sizin yaşadığınız ortamda hem cinsleri olmadan yaşaması onun açısından oldukça zor bir durum, sizin açınızdan da sabır gerektiren bir durumdur. Onun için yavru bir köpek sahibi olarak onu eğitmek onun ve sizin için son derece faydalı olacaktır. Köpeğin ufak yaşlarda eğitimi ve algılama kapasitesi çok daha yüksek olduğu için bulunduğu ortama çok daha kolay adapte olabilecek ve zamanla verilecek itaat eğitimlerinde daha kolay öğrenecektir. Şunu da belirtmekte fayda vardır. Köpek eğitimi uzmanlık gerektiren bir eğitim olduğu için eğitimin her safhasında uzman birinden yardım almak oldukça faydalıdır. Eğer aileler henüz köpek sahibi olmamış iseler dikkatli olmak zorundadır. Çünkü bazı köpek cinslerini daha saldırgan yapı da, eğitilmesi güç olduklarından aileniz için köpek sahibi olacağınız zaman yine uzman birinden gerekli bilgileri almanız sizin yararınıza olacaktır.

Köpek eğitimi hakkında herşey

Köpek eğitimi ilk aşama köpeğinizin ailenize uyum sağlaması ve sosyalleşmesi için verilen eğitimdir. Bu aşamada köpeğin aile içinde uyması gereken kurallar öğretilerek evde nasıl davranacağı ve aile bireyleri arasında nasıl yaşayacağı öğretilerek minik dostunuzun sosyalleşmesi sağlanmaktadır. Köpek aile ortamına yaşamaya uyum sağlamaya ve sosyalleşmeye başlamasının sağlanması ile artık köpek için tuvalet eğitimi verilebilir. Köpek eğitimlerinde tuvalet eğitimi bazen sıkıntı olabilmektedir. Doğal yaşama alışmış bu hayvanlar için tuvalet ihtiyacı herhangi bir yere yapılabilir. Bu içgüdüsel bir harekettir. Köpeğin evde tuvaletinin nereye yapacağı konusunda gerekli eğitimler verildikten sonra artık köpeğiniz tuvaletini evin her yerini yapmayacak sizin istediğiniz ve öğrettiğiniz yere yapacaktır.

Sadece evde değil ev dışında da yani dışarıda da eğitim verilerek köpeğin dışarı da tuvaletini uygun yere yapması sağlanır. Köpeğiniz aile içi uyum ve sosyalleşme eğitimi aldıktan ev ve dış ortam tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonraki aşama ise İtaat eğitimidir. İtaat eğitimde köpeğe kontrolün sizde olduğunu aşılamış ve onu kontrol altına almış olursunuz. Yat, kalk, çök, dur gibi komutlar öğretilerek köpeğinizin sahibinin siz olduğunu ve kurallara kesinlikle uyması gerektiği öğretilir. İtaat eğitimi oldukça önemlidir ve mutlaka diğer eğitimleri tamamladıktan sonra köpeğinizi bu eğitimi alması gerekmektedir.  Ancak bu eğitimi tam alan bir köpek üzerinde otorite sağlamış olursunuz. Bu eğitimleri aldıktan sonra dilerseniz köpeğinize koruma eğitimi de aldırabilirsiniz.

Ailenize yeni katılan bu minik dostlarınız ailenizden bir parça olarak sizinle birlikte yaşamasını istiyorsanız muhakkak Köpek eğitimi konusunda gerekli hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde köpeğinizle sağlıklı bir ilişki kurarak onunla aynı ortamda gönül rahatlığıyla uzun bir süre yaşayabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Köpek eğitimi