Köpek Badigart Eğitimi Nasıl Verilmeli?

kopek (119)

Bazı köpeklerin koku ve koruma meziyetleri söz konusudur. Bu tür köpekler uluslararası alanda Schtzhund ismi ile anılıyor. Köpeklere verilen badigart eğitiminin temel amacı köpeklerin sahiplerini ve yakınlıklarını koruması amacıyladır. Ancak bu eğitim her köpek için uygun değildir. Yatkın olan köpekler için de yavruyken belli bir yaşaya kadar iyi yetişmesi gerekiyor. Bu eğitim ancak bu şekilde verimli olabilir. Birçok köpek sahibi köpek badigart eğitimi nasıl verilmeli sorusuna cevap arıyor ve bu konuda birçok araştırma yapıyor.

Badigart eğitimi alacak köpeklerin eğitimlerde başarı elde edebilmeleri için sağlıklı olması ve beslenmesi de şarttır. Badigart eğitimi alan ya da alacak olan köpeklerin bir kısmı halk arasında yanlış uygulamalara maruz kalıyorlar. Bu uygulamalardan birisi köpeklerin karanlık ortamda tutulması, çiğ et yedirilmesi gibi. Bu tür uygulamaların badigart eğitimi alan köpeklerin eğitimlerine sanıldığı gibi herhangi bir katkısı söz konusu değildir.

Badigart Eğitimi Alacak Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Köpek Badigart Eğitimi Nasıl Verilmeli

Badigart eğitimi alacak köpeklerin ruhunda ve yaradılışında sertlik olması gerekiyor. Yaradılışında sertlik olmayan uysal köpeklerin bu eğitimleri alsa bile çok fazla katkısı söz konusu olamaz. Badigart eğitimi alacak ve aldığı bu eğitimde başarılı olacak köpeklerin mizacının sert olması gerekiyor. Sert karakterli köpekler için % 100 başarı elde eden bu eğitim koruma anlamında oldukça sağlam bir asker gibi yetişmelerini sağlıyor. Mizacı sert olmayan köpeklere badigart eğitimi verilmesi durumunda karşılaşacakları bir tehlikede korkup kaçabilirler.

Bu nedenle her an saldırıya yatkın koruma iç güdüsü yüksek köpekler bu eğitimlerde başarılı olurlarken herhangi bir tehlike durumunda kesinlikle kaçmadıkları gibi tehlikeyi savurmak için de ellerinden geleni yapıyorlar. Köpeklere verilen badigart eğitimleri oldukça zor bir eğitimdir ve büyük bir emek gerektirir. Köpek badigart eğitimine bir örnek verilecek olursa düşmanın belindeki silaha dokunması ile birlikte badigart eğitimi alan köpeğin aniden harekete geçmesi bu eğitimin bir parçasıdır. Köpek sahibinin tut komutu ile birlikte hedefteki kişiyi tutarak sahibinin bırak demesine kadar bırakmaz ve hedefteki düşmanı etkisiz hale getirir. Bu özellikteki köpeklerin bu eğitimi almasalar bile ruhlarında doğuştan gelen bir saldırganlık söz konusudur.

Bu özellikleri bu eğitimin daha kolay bir şekilde almalarına neden oluyor. Köpekler hangi ırktan ve türden olurlarsa olsunlar eğitim almadıkları takdirde ısırmayı bile bilmezler. Yavru köpekler anneleri ile ısırma antrenmanları yaparak kendilerini savunmayı öğreniyorlar. Ancak köpekler köpek eğitim uzmanları tarafından etkili bir eğitim almaları durumunda gerçekten usta ısırma tekniklerini öğrenerek düşmanları etkisiz hale getirebiliyorlar. Köpekler everilen badigart eğitimleri oldukça teknik ve zor bir eğitimdir.

Eğitmenin tamamen usta olması gerekiyor. Köpeklere badigart eğitimi veren kişilere provokatör adı veriliyor. Tecrübesi olmayan kişilerin bu eğitim vermeleri olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Ancak bu eğitimin uzmanı olan kişiler köpeklerin ellerindeki bir nesneyi nasıl alabileceklerini de biliyorlar. Ancak bu konuda eğitimli olmayan kişilerin bu tür işlemleri yapması durumunda köpek saniyeler içerisinde kollarına dişini geçirir ve yaklaşık 3 saniye içerisinde liflerini kopararak kişinin bayılmasına ve etkisiz hale gelmesine neden olur.

Köpek Badigart Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Şahıs koruması yapacak köpeklerin belirli özellikler ile eğitilmeleri gerekiyor. Bu tür köpeklere eğitimler yavruyken verilmesi gerektiği gibi eğitimi verecek köpek eğitim uzmanı ile yaşamaları gerekiyor. Köpeğin öncelikle kendisine eğitim verecek kişiyi kendisine kabul ettirmesi gerekir. Eve gelen herkes ile samimi olması engellenmelidir. Bu tür köpekler eğitimlerde başarısız oldukları gibi koruma yetilerini de kaybederler.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Köpek Badigart Eğitimi Nasıl Verilmeli?