Beagle Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

kopek (120)

Beagle ırkı köpek karakter olarak inatçı bir yapıya sahiptir. Başına buyruk bir köpektir. Eğitimi çok kolay olmayan bir köpek ırkıdır. İçlerinde agresif olanları da çıkabiliyor. Eğitime yatkınlıkları çok fazla olmamakla beraber eğitilmezse hiçbir şekilde bakılması çok zor olan bir ırktır. Bu köpeğe sahip olan insanların köpeğe eğitim vermemesi ilerde ona bakamayacağı kadar zor bir köpektir. Eğitim yaşının geçirilmemesi gerekir. Eğer eğitim yaşı geçirilirse çok ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Eğitim yaşı 6 aylıktır. 6 ayı çok fazla geçerse köpeğin karakteri oturur ve verilen eğitimin kalitesi düşer. Zor eğitim alan ırkların tamamı eğitim yaşları erken başlamaktadır. 4 haftada eğitimlerini tamamlayabilirler.

İlk olarak tuvalet eğitimleri verilmesi gerekmektedir. Çok akıllı olan beagle cinsi köpekler verdiğiniz eğitimleri hemen anlayıp yerine getirecektir. Beagle cinsi köpeğe eğitim verirken yanınızda mutlaka bir profesyonel eğitmen olması önerilir. Köpek birçok özel mamayla eğitilmeye müsaittir. Tuvalet eğitimi verirken öncelikle ona uygun olan yeri gösterip bundan sonra hep o alanı kullanmasını sağlayın. Uygun yere gazete parçaları koyun ve köpeğinizi o alana yönlendirin. Köpeğiniz o alana tuvaletini yaptığı zaman onu ödüllendirmek için özel mamalardan verin. Böylece ona tuvalet eğitimini, kazandırmış olacaksınız. Eğer beagle sizin istemediğiniz bir davranışı yaptıysa o anda yanlış davranışı yakalayıp ona tepki vererek onun yanlış yaptığını anlamasını sağlamalısınız.

Beagle Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Beagle Irkının Özellikleri

Beagle av kökenli bir ırktır. İngiltere Orijinlidir. Av köpeklerinin genelinde olduğu gibi enerjileri oldukça yüksek bir köpek ırkıdır. Ne küçük ırk nede büyük ırk grubuna girmez, orta ırk dediğimiz gruba girer. Çok sevecen, meraklı, hareketli bir ırktır. Karakter olarak, yapı olarak, enerji olarak evde beslenmeye yatkın bir köpek ırkı değildir. Bahçede beslenmesi daha uygundur. Kısa tüylü bir köpektir. Ortalama ağırlıkları 10 – 12 kg arasında değişmektedir. Tüyleri kızıl, beyaz, sarı olmak üzere üç renktir. Beagle cinsi köpekler kendi içerisinde ikiye ayrılırlar.

Irklardan bir tanesinin tüyleri düz ve kalındır. Diğer ırk ise tüyleri daha karışıktır. Uzun, geniş ve sarkık çok sevimli kulakları vardır. Mutlu olduklarında kuyruklarını sallarlar. Sosyal, akıllı, cesur ve tatlıdırlar. Diğer hayvanlarla ve diğer ırk köpeklerle aralarının iyi olması için küçük yaşta onlarla vakit geçirmeleri gerekmektedir. Yalnız kalmayı hiç sevmezler. Evde uzun süre yalnız bırakılacaklarsa aynı ırktan 2 tane alınması daha sağlıklı olacaktır. Beagle cinsi köpekler çok yüksek sesle havlarlar. Eğer bahçeniz büyükse beagle cinsi köpeğinizi serbest bıraktığınızda o etrafı gezerek kendi başına yeni şeyler keşfeder. Beagle yaşlı insanlara ve tembellere göre bir köpek değildir. Hiperaktif olmaları ve yaramazlıkları onları diğer cinslerden ayıran en önemli özellikleridir. Bu köpeğin sahipleri de en az onlar kadar hareketli ve oyun oynamaya meraklı olmak zorundadır. Ilıman iklimi severler soğuk havalar onlara göre değildir.

Beagle Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Beagle ırkına özel olan ağrı sendromu vardır. Özellikle eklem hastalığı olarak bilinen genç köpeklerde rastlanan bir hastalıktır. Beagle ağrı sendromu daha çok ateş, iştahsızlık, keyifsizlik, ağrı olan bölgeye temas edildiğinde ağrı belirtileri, kambur bir duruş, boynu ve kafayı çevirmede isteksizlik gibi belirtilerle anlaşılmaktadır. Bu hastalığın süresi 2 – 7 gün sürebiliyor. Bazı ilaçlarla tedavisi mümkündür. Çok fazla hastalık belirtileri gösteriyorsa bir sıvı tedavisi uygulanması söz konusu olabilir.

Beagle Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Beagle cinsi köpek apartman dairesinde beslenir ancak hareket edeceği ortam geniş olmalı onun ihtiyacı olan hareket etme özgürlüğünü köpeğe vermelisiniz.

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Beagle Köpek Eğitimi Nasıl Verilir