St Bernard Köpek Eğitimi

kopek (128)

St Bernard Köpeği İsviçre kökenli olup ortaya çıkışı yaklaşık olarak ms 900 yılları bulduğu tahmin edilmektedir. İş köpeği olan bu ırkın fiziksel özellikleri erkek ve dişilerine göre farklılık göstermektedir. Erkeklerde boy 70 – 90 cm, dişilerde ise 65 – 80 cm civarındadır. Kilo oranları ise 70 – 90 erkekler, dişiler ise 60 – 80 kilo arası değişim göstermektedir. Ortalama yaşam süreleri 8 ile 10 yıl olarak bilinmektedir. Bu ırkın vücut renkleri ise kırmızı, beyaz ve kahve tonları olarak bilinmektedir.

St Bernard Köpek Eğitimi

Vücut yapıları oldukça iri olan bu köpeklerin ağızları kısa ve derin, üst dudak kısmı oldukça iridir. Ayakları büyük bacakları ise kaslı. sırtları ise oldukça düzdür. Koku alma duyuları oldukça iyi ve güçlü sezgilere sahiptirler.

St Bernard Köpeklerin Karakter Yapıları

En uygun yaşam alanları bahçeli evler olan bu ırk oldukça dost canlısı köpeklerdir. Diğer cins köpekler, evcil hayvanlar ve çocuklarla içtenlikle anlaşabilmektedir. Tehlike anında korkusuzca sahibini ve bölgesini koruyan vefalı bir ırk olmuştur. Hareketliliği ve egzersiz ihtiyacı orta olan bu ırkın oyuncu yapısı oldukça iyi olmuştur. Soğuk havaları seven bu ırkın tüylerine göre iki ayrılırlar tüyleri kısa ve seyrek olan cinslere St.Berbard, tüyleri sık ve kalın olan cinslere ise St Bernard adı verilmiştir.

Bekçi köpeği olarak bilinen St Bernard ırkı salyaları ile ünlüdür, diğer köpeklere oranla salya salgılamaları oldukça fazladır. Duygusal yapıya sahip şımartılmayı seven bir ırktır. Görevini en iyi şekilde yerine getirmeyi sevmişlerdir.

St Bernard Köpeklerin Bakımı

St Bernard ırkı bakımı en kolay olan köpek ırklardan bir tanesidir. Tüylerinin sıklığına göre ve mevsim geçişlerinde daha sık yapılması gereken tüy fırçalama işlemi kalın dişli taraklarla yapılmalıdır. banyo ihtiyacı sık olamamakla beraber sadece gerektiğinde yapılmalıdır. Gözler ve kulaklar en fazla enfeksiyon riski olan bölgelerdir bu bölgelerin temizliği enfeksiyon oranını azaltmaktadır. Bu ırkın yakalanma riski en yüksek olan, ve genetik rahatsızlık olarak da bilinen, dirsek ve kalça displezyası, epilepsi, obezite, göz kapağı rahatsızlıkları için sürekli olarak veteriner kontrolü yaptırmakta fayda vardır. Obezite rahatsızlığı riskini azaltmak adına günlük egzersizlerinin düzenli yapılmasında fayda vardır. Dengeli beslenme de bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Kemik hastalıklarını da bu egzersizler sayesinde en aza düşürmek mümkündür. Irkın özelliği gereği yavaş hareket etmeyi sevmelerinden dolayı küçük yaşlarda egzersiz hareketlerine alıştırmak hastalanma riskini en aza düşürür.

St Bernard Köpek Eğitimi

İnatçı bir ırk olan St Bernard köpek eğitimi sabır gerektiren oldukça uzun bir süreçtir. İtaat etmeyi pek sevmezler tek bir kişi dışında itaatkar değillerdir. Oyuncu yapılarından dolayı av köpeği olamazlar. Sezgileri oldukça kuvvetli olan bu ırk çığ düşeceğini önceden sezebilirler. Sıcakta yaşamaya çok uygun olmayan bu ırkın eğitimine mutlak suretle küçük yaşta başlanmalıdır.

Öncelikle alması gereken eğitim tasma eğitimidir. Küçük yaşta başlanmalıdır ve tasma kesinlikle boynunu sıkmamalıdır. Yaşı büyüdükçe tasma eğitimini vermek oldukça zorlaşır. Baskıya kesinlikle cevap vermeyen bu ırkı ödüllendirmek gerekmektedir. Kafes eğitimi için kafese zorla götürmek bu ırk köpekler için neredeyse imkansızdır kafese konulabilecek ve dikkatini çeken bir kaç oyuncak sayesinde bu eğitim çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Tuvalet eğitimi ise sabır gerektiren ve en az iki hafta süren bir eğitim sürecidir. Bir komut ve köpeğin tuvalet ihtiyacını yapabileceği yer belirlemek bu eğitim için oldukça önemlidir. Yanlış hareket yaptığında bu hareketin doğrusunu göstererek ödüllendirmek bu süreci hızlandırmaktadır.

St Bernard ırkının eğitim süreci diğer ırklar gibi sabır gerektiren bir süreçtir bu ırkın inatçı yapısından dolayı süreç biraz daha fazla sürmektedir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

St Bernard Köpek Eğitimi