Rotweiller Eğitimi

rottweiler

 Rotweiller köpek cinsi her köpek severin besleyip eğitebileceği tarzda bir köpek değildir. Yanlış eğitimi sonrasında son derece saldırgan ve dik başlı bir köpek haline gelir. Oldukça güçlü yapısı olması nedeni ile doğru eğitilmediği takdirde oldukça baş ağrıtabilecek bir köpektir. Hayatınıza bir rotweiller almadan önce bu sorumluluğa hazır olup olmadığınızın analizini iyice yapınız. Çünkü yanlış ellerde tehlikeli bir silah haline gelir. Adeta savaş köpeğine bürünür. Fakat doğru eğitildiği takdirde oldukça uysal, sakin ve duygusal bir köpektir. Bu köpekte her şeyin başı eğitimdir.

Eğitim olmadan baş edebilmek çok ama çok zordur. Eğitimi iyi verildiği takdirde ailesine çok bağlı ve oldukça insancıl bir karaktere bürünürler. Bu nedenle rotweiller yavrusunu seçiminde, itaat eğitimi ve doğru sosyalleştirme konularında oldukça titiz ve dikkatli olmalısınız. Eğitimi ve doğru sosyalleştirme uzaktan ne kadar küçük detaylar gibi görünse de bu köpek türünde oldukça önemli ve can alıcı detaylardır. Tüm köpekler için eğitim önemlidir fakat aşırı güçlü ve yapılı olduğundan dolayı rotweillerde çok daha fazla önemli ve mühim bir konudur.

Rotweiller eğitime istekli, zeki, cesur ve sahibine son derece bağlı bir köpek türüdür. Ailelerine o kadar bağlılardır ki uzun zaman yalnız kaldıklarında huysuzlanabilirler. Aile içinde son derece sadık ve ailesiyle zaman geçirmeye bayılırlar. Ayrılık kaygısını içten içe sürekli yaşarlar. Çok hareketli bir ırktır. Onları formda tutabilmek için fiziksel ve zihinsel egzersizlerini aksatmamak gereklidir. Ne kadar eğitimleri zor olsa da itaat eğitimi almaya bayılırlar. Ayrıca uzun tasmalı yürüyüşleri de onların maksimum derecede mutlu olmasına yeterlidir. Rotweiller köpek cinsi diğer insanlara ve hayvanlara huysuz ve saldırgan tepkiler gösterebilir. Bunların önüne geçmek için itaat eğitimi ve günlük egzersizlerini yaptırmanız şarttır. Eğitimine erken yaşlarda başlamak gerekir. Eğitimi öyle bir dengede tutmalısınız ki onun saygıdeğer lideri olmalısınız. Rotweiller, kusursuz bir bekçi köpeğidir. İçgüdüsel olarak sizi, ailenizi ve evinizi korumaya eğimlidirler. Olgunluğa erişme süreleri diğer köpeklere oranla daha geçtir. Bu olgunlaşma süreci yaklaşık olarak 2 yıl kadar sürer. Peki, Rotweiller Eğitimi nasıl olmalıdır? Nasıl davranışlar sergilemeliyiz?

Rotweiller Eğitimi

Rotweiller Eğitimi

Rotweiller tasmasını çekiştirenlerden nefret eder. Özellikle yetişkin bir rotweillerin tasmasını çekiştirmeniz tam anlamıyla kâbustur. Bu nedenle erken yaşlardaki iyi eğitim çok ama çok önemlidir. Özellikle bu sorun küçük yaşlardan itibaren pekiştirilerek ona aşılanması gereken bir sıkıntıdır. Onlara ayırdığımız zamanı kesinlikle zaman kaybı olarak görmemeliyiz. Bu derece güçlü bir köpeğin nasıl sorunlara yol açabileceği göz önünde bulundurularak gayet sıkı bir şekilde eğitim verilmelidir. Çok zeki ve enerjik bir köpek türü olduklarından dolayı onlara verilecek itaat eğitimi ile hem enerjisini atmasını sağlayıp hem de eğitimlerinin sürecini zekâsından dolayı çok hızlandırabilirsiniz.

Zaten bu enerjilerini atmaları gerektiğinden dolayı bu enerjilerini en verimli şekilde atmalarını eğitim ile sağlayabilirsiniz. Eğitimine olabildiğince erken başlayınız. Eğitimlerini az ve öz olarak veriniz. Kısa zamanlarda çok çalıştırınız. Ona karşı her zaman için tutarlı olun. Rotweillere karşı gücünüzden çok zekanızı kullanın. Onlara karşı sert davranmayın, olabildiğince nazik fakat disiplinli davranın. İçten içe çok duygusal olmalarından dolayı vereceğiniz sert komutlar onların içine kapanmasına ve eğitime cevap vermemelerine sebep olur. Ev eğitiminde sağlıklı bir kafes kullanın. İdeal bir ev eğitiminde, olabildiğince istikrarlı ve disiplinli davranırsanız köpeğinizin eğitimi çok çabuk kavrayabildiğiniz görürsünüz. Köpeğinizden neler istediğinizi ona şeffaf bir şekilde gösteriniz. Unutmayın; yavruluk döneminde ona hissettireceğiniz liderlik ile onun uysal, sadık ve uslu bir köpek olmasını sağlayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Rotweiller Eğitimi