Rottweiler Eğitimi Video

rottweiler

Rottweiler ırkı köpekler oldukça atik bir yapıya sahiptir. Gelişmiş zekası, eğitile bilirliği ve kabiliyeti ile başarılı bir polis köpeği, rehber köpek, iz takip köpeği, arama kurtarma köpeği, koruma köpeği, terapi köpeği ve iyi bir aile köpeği olma gibi özellikleri ile iş sınıfının en çok tercih edilen köpeği olmaktadır.

Bu kadar başarılı bir ırkın eğitimi nasıl verilir?

Rottweiler denilince akla bir sürü soru gelebilmektedir. Ama rottweiler eğitimi video ile bu sorularınız tamamen ortadan kalkacak ve merak ettiğiniz hiçbir şey cevapsız kalmayacak. Öncelikle bu soru ve sorunların çoğu yanlış anlaşılmalardan veya yanlış bilgilendirmeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Rottweiler da birçok dengeli ırk gibi hem aile köpeği hem iş köpeği hem spor köpeği olabilecek ender ırklardan biridir. Oldukça sosyal köpeklerdir doğru yetiştirildiklerinde aile yaşamına son derece uygunlardır. Bunun dışında başka işlerde yaptırılabileceğinden çok keyifli vakit geçirebileceğiniz özellikle dışarda bir yaşam seçiyorsanız kesinlikle çok güzel anlar geçirebileceğiniz bir ırktır.

Rottweiler Eğitimi Video

Bu köpekler ile ilgili bazı sorunlar olduğunu biliyoruz. Bunların başında bu köpeklerin özellikle iyi sosyalleşmiş olanlarının yabancı insanları kendisini sevdirmek için dahi gitseler onlar tarafından bir tehdit olarak algılanabilir. Doğal olarak köpek sahiplerinin köpeklerini sosyalleştirirken yabancı insanlarla olan ilişkilerini çok iyi dengelemeleri gerekir. Rottweiler’ın bebeklik halleri çok tatlı olmaktadır. Bu durumda onların sık sık kucağa alınmasına kucağa alınma durumlarında da ilerde üzerine atlama gibi problemlere yol açabilmektedir. İri ırk köpekleri sadece kas gücüyle kontrol altına almak mümkün değildir. Rottweiler gibi iri ırk köpeklerde yaşlarına uygun eğitim yöntemleriyle doğru teçhizat ve ekipmanlar tercih edilerek gerektiği süreçte yapılması gerekmektedir.

Bu kadar iri bir köpeği kontrol edemez, gezdiremez hale geldiğinde köpeği bağlamak zorunda veya kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum köpeklerin daha agresif olmalarına, can sıkıntısından dolayı farklı davranış bozukluklarına neden olabilirsiniz. Eğitim egzersizlerini uzman bir eğitmenden yardım almadan kesinlikle köpek sahipleri yapmamaları gerekir. İyi bir itaat eğitimi için öncelikle rottweiler sosyalleştirilmeleri gerekir. İtaat eğitimi için sosyalleşmenin her zaman önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak köpeklerimiz her çağıranın arkasına gidebilme gibi bir potansiyele de sahipler. Bu durum iri ırk köpeklerde rottweiler gibi saldırdığı gibi bir yanlış anlam taşıyabiliyor.

Rottweiler Eğitimi Video

Eğitmen eşliğinde köpeğinizin yabancıya gitmemesi için öncelikle yabancı birinin etrafında köpek eğitmenin dışında kalacak şekilde gezdirilir. Sonra yabancıdan köpeği yavaş yavaş çağırması istenilir. Eğitmenin elinde de köpeklerin hayır diyemeyeceği bir ödül olmalıdır. Bu ödülü alabilmek için rottweiler dikkatini sahibine verecektir. Sosyal bir köpek herkese gidebilen bir köpek değildir. Sosyalleşmiş bir köpek sahibiyle son derece uyumlu köpeğin sahibi izin verdiği ölçüde başka insanlarla iletişim kurabilen köpektir. Eğer köpeğiniz üzerinize atladığında çaresiz kalıyorsanız bunu atlatmak için türlü egzersizler yaptırmanız gerekmektedir.

Mesela köpek üzerinize atlarken dizinizi hafifçe bükerek ikaz edin ve otur komutu vererek oturmasını sağlayın. Bu işlemi yapması karşılığında ona ödülünü yani yiyeceğini verin. Bunu sürekli tekrar ederek köpeğinizi üzerinize atlamasını engellemiş olacaksınız. Bir başka yol ise köpek atlama işlemini gerçekleştirdiğinde bu atlama yokmuş gibi arkanızı dönmeniz yani ona küsmektir. Köpek başta şaşıracak ve ödülünü verdiğinizde durumu anlayacaktır. Kişisel korumaya geçişte eğitmen ve köpek için risk oluşturan vücut diline sahip olup eğitimlerde kötü adam diye tabir edilen diğer eğitmenin agresif ve saldırgan bir tavır sergilemediği sürece köpek tepki vermeyecektir. Agresif ve saldırgan bir tavır sezinlediğinde sahibinden önce harekete geçecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Rottweiler Eğitimi Video