pozitif köpek okulu

images (3)

Köpekler zaman zaman birçok insanın hayatında çok önemli yerler almışlardır. Gerek çeşitli amaçlarla eğitilip görevler yerine getirmek için, gerekse sadece sevimli bir dost olarak. Köpekler insana duygusal yakınlıklarıyla bilinirler. Bazı köpeklerin, insanların sevinçlerine ve hüzünleri ortak olduğu gözlenmiştir. Sezgi güçleri ve algı kabiliyetle oldukça yüksektir. Eğitimli köpeklerle yaşamanın önemini anlamak için kafamızda iki değişik köpek canlandırmak yeterli olur. İyi eğitilmiş bir köpek ve hiç eğitilmemiş bir köpek. Terlikleri veya bulduğu her şeyi kemiren, yiyeceklere uzanan, insanların üstüne atlayan, ortalığı pisleten bir köpek insana hiç sevimli gelmeyeceği gibi, bütün hayatı zehir de edebilir. Aksine kendi yerinde yatan, yalnızca kendisine verileni yiyen, gezmeye çıkarıldığında insanı peşinden sürüklemeyen ve itaat eden bir köpek ise insanı mutlu edip gurur duymasına neden olacaktır. İşte pozitif köpek okulu tam da bu esnada imdadınıza koşacaktır.

KÖPEK EĞİTİMİNDE POZİTİF YÖNTEM

Bunları gözünüzün önüne getirdiğinizde, hangi cins olursa olsun tabi ki eğitimli köpek tercih edilecektir. Günümüzde pek çok köpek okulu, bu konularda köpek sahiplerine hizmet vermektedirler. Önemli olan köpeğe ne tür bir eğitim verilmesinin gerekli olduğudur. Köpeği dayak veya kötü koşullara maruz bırakarak eğitmek vicdani ve ahlâki açıdan çok rahatsız edici bir durumdur. Yeni eğitim sistemleri içinde köpekleri pozitif koşullandırmayla eğiten pozitif köpek okulu yer almıştır. Bu belirli bir tekniktir. Amaç köpeği olumlu davranış sergilediğinde ödüllendirmek ve bu olumlu davranışın onda kalıcı olması sağlamaktır. Negatif emirler ve fiziksel cezalandırma hayvanların psikolojilerini bozarak onlarda zararlı etkiler bırakmaktadır. Köpek okullarına rağmen, köpek almak isteyen bir insanın  bir gün içinde köpeğine ayıracak  birkaç saati yoksa, köpek almaktan vaz geçmesi en doğrusudur.

pozitif köpek okulu Hakkında

Köpek eğitimi gereksinimi doğduğunda mutlaka eski zararlı yöntemlerden uzak, pozitif köpek okulu tercih edilmesi doğru seçenektir. Bu tip köpek okullarında, köpekleri zorlamadan ve üzerlerinde ters etki bırakmadan pozitif eğitim verilmektedir. Bu eğitim doğru şekilde verildiğinde, cezalandırılma işlemine gerek kalmamaktadır. Sistemin içinde cezalandırma vardır ancak bu köpeğin fiziksel olarak cezalandırılması değil, yaptığı davranışın cezalandırılmasıdır. Örneğin köpek fazla havlıyorsa, onu bu havlamadan vaz geçirecek citronella denen bir koku ihtiva edip havladığında koku püskürten  bir tasma kullanılabilmektedir. Bu koku; köpeğe hiçbir zarar vermez, sadece havlamaması gereken bir yerde havladığında bir uyarı almış olur.  Bu tamamen pozitif bir cezalandırmadır.

pozitif köpek okulu

Köpeğin pozitif şartlandırılmasında ise bazı araç gereçler kullanılabilmektedir. Bunlara örnek olarak clicker adı verilen, bir kez bastırıldığında klik sesi çıkartan bir araç, pozitif köpek okulu özellikle köpeklerin pozitif şartlandırılma eğitimlerine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bu araç da doğru şekilde kullanılmadığında, köpek için fazla bir anlamı olmayacaktır. Çünkü bu eğitimde hareket önce köpekten gelmelidir. Köpek doğru bir davranış gerçekleştirdiği anda clicker kullanılıp bu birkaç kez tekrarlanabilirse, o doğru hareket köpeğe tekrar yaptırılabilir. Başta bu çok zor gibi görünse de, belirli oyunlar oluşturarak köpeğin belirli bir hareketi yapmaya yöneltilmesi ve ilave yöntemler kullanarak eğitimi başarılabilmektedir. Bu tip bir eğitimde yaş sınırı olmadığından köpek birkaç aylıkken eğitimine başlanabilir. Köpek altı aylık olmadan önce eğitime başlanması son derece önemlidir. Eğitime geç başlandığında, köpekleri istediğiniz düzeye getirmek çok daha fazla zaman ve sabır ister. Bu nedenle; köpeklerin türlerine, cinslerine ve boylarına göre, sahip oldukları yetenekler doğrultusunda, özellikle kötü davranışlara maruz kalmadan eğitilmesi için pozitif yöntemleri tercih etmek gereklidir. Hiç kuşkusuz herkes köpeğinin eğitimli, itaatli ve yararlı olmasını ister. Vereceğiniz emek ve göstereceğiniz sabır karşılıksız kalmayacaktır.

Sıradaki içerik:

pozitif köpek okulu