Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?

indir

Hayatımızı beraber paylaştığımız hayvanlardan olan köpeklerin eğitim aşaması son derece önemlidir. Özellikle de başlangıç aşamasındaki temel eğitimlerin önemi tartışılamaz. Bu bakımdan köpek eğitimi konusunda insanların ciddi biçimde bilinçlenmesi gerekir. Köpekseverlerin de eğitim konusunun üzerinde durmaları gerekir. Zira insanlara en sadık olan hayvanlardan biri olan köpekler bunu kanımca haketmektedir. İnsan olarak hayvanlardan daha gelişmiş canlılar olmamıza rağmen bizlerin de ihtiyaçları vardır. Doğal olarak aynı ihtiyaç köpekler için de geçerlidir. Ancak tabiki insanlarla hayvanlar arasındaki eğitim farkları göz önünde tutularak eğitim hayvanlar üzerindeki eğitim konusu tartışmaya yatırılmalıdır. Köpeklerin eğitimi üzerine konuşacak olursak eğitimlerin ne zaman başlayacağı ve nasıl bir yol izleneceği bilinmelidir. Mesela, “Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?” sorusunun cevabı aranmalıdır.

Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?

            “ Köpek eğitimi hangi ayda başlar ? ” sorusunun genel olarak cevabını verecek olursak 3 – 6 ay arası diyebiliriz. Köpek eğitimlerinin ne zaman başlayacağı konusundan ziyade eğitimlerin köpek cinsine göre zamanlama bakımından değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Ancak demin dediğimiz gibi genel anlamda 3 ya da 6 ay arası bir süre geçtikten sonra eğitimler başlamalıdır. İlk başlarda verilecek olan bu eğitimler temel köpek eğitimleri olarak adlandırılabilir. Bu temel köpek eğitim teknikleri çok dikkatli kullanılmalıdır, yani uygulanmalıdır. Temel eğitim teknikleri köpekler için son derece önemli olmakla beraber köpek sahipleri için de zorlu bir süreç olabilmektedir. Zira bu süreç boyunca sabırlı olmak, sabrın da dışında bilinçli olmak şarttır. Aksi taktirde köpek de, köpeğin sahibi de zarar görürler.

Köpek Eğitiminin Zamanı

            “Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?” sorusu ciddi bir sorudur. Zira bu temel eğitimler köpeğin hayatını şekillendirir. Köpeğin algı kuvvetinin en olduğu zaman eğitimler verimli geçebilir. Bu bilince sahip olmadan bu eğitimler köpeğe verilemez. Verilse de fayda getirmez. Köpeğin zarar görmemesi için seçilen zamanlamaya çok dikkat edilerek eğitime başlanmalıdır. Bu tip konular için köpeklerle ilgili bilgi veren, yardım alabileceğiniz kurumlar vardır. Bu kurumlar köpek eğitim kurumları olarak bilinir. Bu kurumlar köpek satma dışında bilinçlendirme görevleri de üstlenmişlerdir.Kurumlarda profesyonelce çalışan uzmanlara danışmak ayıp değildir. Onun için köpek eğitimini özellikle evde verecekler için uzman yardımı önem arzetmektedir. Köpeklere eğer gereken zamanda verilecek eğitim başlamazsa eğitimden verim alınabilmesi çok zordur. Eğitim verenin işini zorlaştırır ve  kişiyi bu süreç yorar. İşte yormaması için de süreç belirlenmeli ve doğru vakit seçimi yapılmalıdır.

Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?

Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?” gibi vb sorular köpek cinslerine göre değişim göstermektedir. Bu değişim mutlaka ama mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru vakit seçilirse eğitimden alınan verim kısa zamanda olumlu anlamda kendisini gösterir. Köpekseverler de olabildiği kadar az yorulurlarsa onlar da mutlu olacaklardır. Çünkü köpeklerinin mutluluğu onların da mutluluğudur. Köpeklerin temel başlangıç eğitimlerinin ilk 3 ay sonunda başlamasının ötesinde temel komutlarla köpeğin basit hareketleri yapmasının sağlanabileceği bilinmelidir. Ama şunu da söylemeliyiz  ilk 3 ay sonunda eğitimlerin başlamasının nedeni köpeğin kendisine öğretilenleri algılaması için belli bir olgunluğa gelmesi gerekir. İşte bu olgunluğun süresi 3 – 6 ay arasıdır. En az 3 ay olabileceği gibi 6 aya kadar da çıkabilmektedir bu olgunluk süresi. Bu süre çok iyi değerlendirilmelidir. Zira köpeğin belli bir olgunluğa geldiği bu seviye değerlendirilmezse aynı eğitimler köpeğe ileride daha zor verilir. Yani köpekler daha zor öğrenirler. Bunun da nedeni bir alışkanlık söz konusudur. Bu yönüyle de köpekler insanlara benzerler.

Sıradaki içerik:

Köpek eğitimi hangi ayda başlar ?